Uloborus plumipes – Koliściak

Uloboridae – Koliściakowate
Ciało dość jednolicie, zwykle brązowo ubarwione. Głowotułów pokryty gęstymi, krótkimi włoskami. Odwłok charakterystycznie wyniesiony z parą stożkowatych guzków grzbietowych. Przednie golenie samicy z jasna obrączką i kępką długich włosków. W stanie spoczynku do złudzenia przypomina zeschnięty liść.

ulob plunipes

Łódź 12.10.2017 ♀ Fot. Jacek Nowak

ulo plunipes

Łódź 12.10.2017 ♀ Fot. Jacek Nowak

ul plunipes

Łódź 12.10.2017 ♀ Fot. Jacek Nowak

  1. Liczebność. Rzadki, miejscowo bywa liczny
  2. Biotop. W warunkach europejskich i polskich niemal wyłącznie w ogrzewanych, wilgotnych, izolowanych od otoczeniach pomieszczeniach – w szklarniach, palmiarniach, ogrodach botanicznych, itp.
  3. Wymiary. Samica 4-6 mm. Samiec 3-4 mm
  4. Aktywność. Cały rok
  5. Lokalizacja. Łódź; znaleziony w centrum handlowym OBI
  6. Pokarm. Drobne bezkręgowce łowione w trójkątną sieć łowną (chętnie pluskwiaki równoskrzydłe). Nie posiada gruczołów jadowych – schwytaną zdobycz unieruchamia kłaczkowatą, czepliwą przędzą i oblewa sokami trawiennymi, po czym wysysa
  7. Podobne. U prząstnika Hyptiotes paradoxus i u Uloborus walckenaerius  przednie golenie nie są pęczkowato owłosione; oba te gatunki różnią się też ubarwieniem
  8. Uwagi. Autor obserwacji – Jacek Nowak

avidal

2 thoughts on “Uloborus plumipes – Koliściak

  1. Zamieszkał taki u mnie w domu 🙂 sądząc po rozmiarach to chyba samiec, chociaż zastanawia mnie, czy kuleczka, którą pod sobą nosi to niezjedzony jeszcze posiłek, czy może jakieś potomstwo. I czy należałoby go eksmitować czy możemy sobie koegzystować?

Leave a Reply