Carabidae – Biegaczowate
Czarny, metalicznie połyskujący duży szykoń. Nogi i czułki czarne. Przedplecze zwężające się ku tyłowi, o stosunkowo wyraźnie zaokrąglonych bokach.
- Liczebność. Pospolity i liczny
- Biotop. Właściwie spotkać go można wszędzie, np. w miejskich parkach czy na polach uprawnych
- Wymiary. Długość ciała 13-18.5 mm (zwykle do 17 mm)
- Aktywność. Marzec- październik. Zimuje imago
- Lokalizacja. Łódzkie, Mazury. Występuje w całym kraju
- Pokarm. Owady , w tym chętnie gąsienice, oraz inne bezkręgowce; około 90% jego diety stanowią ślimaki bezskorupkowe. Menu uzupełnia pokarmem roślinnym, takim jak truskawki i ziarna zbóż
- Podobne. Inne duże szykonie, zwłaszcza większy Pterostichus niger, który różni się przede wszystkim nie tak wyraźnie zaokrąglonymi bokami przedplecza. Identyfikacja wymaga opatrzenia
- Uwagi. Oznaczenie osobnika z Łodzi Bartek Pacuk
- Uwagi 2. Autorzy obserwacji – Marek W.Kozłowski avidal
- P.melanarius w bazie BioMap
bardzo lubi ślimaki pomrowy (bezskorupkowe) stanowią one 90% jego menu.
Przydatna informacja, za którą bardzo dziękuję. Opis został uzupełniony.
Piękne foty Rafał .Zatrzymał się na chwile że wyszły takie ładne ujęcia?Ja widuje te szykonie na trawach,na roślinach zielnych włążą wysoko i tak zostają.Nie wiem co to ma na celu ale tak je widuje.Tez ci się zdarzało widywać je w takich sytuacjach?
To była wczesna wiosna, słoneczny dzień. Wyszedł się wygrzać na plac zabaw, na który akurat podjechałem z córeczką. Placyk fajnie zrobiony ( min. statki piarckie ) i w ładnym miejscu – w otoczeniu drzew i łąk, nad rozlewiskiem rzeki Młynówki. Z całego Widzewa rodzice przyjeżdzają tu z dzieciakami.
Mój dzieciak musi się zadowolić słabszymi atrakcjami.Mniejsze miasto.W sumie to powinienem użyć słowa małe.
Najlepsze jest to że tata czyli ty Rafał aparatu wziąć nie zapomniałeś na plac zabaw.Nawet w piaskowni może sie przydać.Ja mam nadzieje że swoja córke zaszczepie chęcią do poznawania przyrody.Na razie to szkodnik jest.