Bruchus pisorum – Strąkowiec grochowy

Chrysomelidae – Stonkowate
Ciało o kolorze od delikatnego szarego do czarnego. W części nasadowej przedplecza biała plama. Na bocznym brzegu przedplecza dobrze zarysowany ząbek. Pokrywy pokryte brązowymi i białymi włoskami. Na pokrywach wyraźne białe plamy utworzone z włosków. Pokrywy krótsze niż odwłok. Na końcu odwłoka charakterystyczna duża, biała plama. Głowa krótka, zwężona za oczami. Cztery pierwsze człony czułków czerwonobrązowe, pozostałe czarne

Łuków 30.08.2020 Fot. Ricosz

Chociszewo 22.09.2018 Fot. Lucyna Bugiera

 1. Liczebność. Pospolity
 2. Biotop. Ogrody, pola; najpospolitszy gatunek z rodzaju na uprawach grochu
 3. Wymiary. Długość ciała 4-5 mm
 4. Aktywność. Kwiecień – wrzesień; jedno pokolenie w roku. Zimuje imago
 5. Lokalizacja. Lubelskie, lubuskie. Występuje w całym kraju
 6. Pokarm. Larwy żywią się nasionami groszków, rzadziej innych bobowatych
 7. Podobne. Inne gatunki z podrodziny Bruchinae
 8. Uwagi. Autorzy obserwacji – Lucyna Bugiera Ricosz
 9. B.pisorum w bazie BioMap

Ricosz

6 thoughts on “Bruchus pisorum – Strąkowiec grochowy

 1. Nie sprawdziłem poprawności oznaczenia z powodu nawał zajęć. Na usprawiedliwienie napiszę, że Lucyna zwykle się nie myli. Dziękuję za poprawkę. Pozdrawiam

 2. Palnęłam taką gafę , że płonę ze wstydu 😉 – ale tak jest jak się nie pomyśli i nie bierze pod uwagę innych możliwości niż widziane wcześniej imago. Dzięki panowie za czujność :).

 3. No bo najłatwiej wpaść, kiedy się ulegnie sugestii, także autosugestii. Imago i larwa na tej samej roślinie. Pomyślałbym jak Ty.
  Znam ten wstyd, bo przeżywałem go wielokrotnie. Do tego się nie da przyzwyczaić… Jednak Insektarium nigdy nie dążyło do roli bezbłędnej wyroczni. Przeciwnie – staram się zachęcać gości do kontroli i weryfikacji każdego kroku, każdego opisu, każdego zdania. A mam to szczęście, że wśród nich znajdują się także uznane autorytety o znacznie większej wiedzy i doświadczeniu ode mnie i od większości pozostałych Współtwórców Insektarium. Ostatecznie to na ciągłej weryfikacji opiera się siła nauki. I tak to planowałem od samego początku – jako pewnego rodzaju ogólne forum na którym błędy rzecz jasna się zdarzają, ale wcześniej czy później ktoś życzliwy i jednocześnie kompetentny je skoryguje.

Leave a Reply