Pelenomus waltoni

Curculionidae – Ryjkowcowate
Ryjek dość gruby, czułki 6-członowe, ostatni człon stóp  znacznie krótszy reszty stopy. Ciało krótkie i krępe. Przedplecze z bocznymi garbkami, jego przednia krawędź z zębami po obu stronach. Boki i spód przedplecza mają jasne łuski. Pokrywy z jasnymi plamami i białą plamką na przy szwie. Czułki i nogi czerwonawe, niekiedy sczerniałe.

Francja – Clairmarais 04.05.2015 Fot. Marie Lou Legrand

  1. Status. Rzadko obserwowany, ale rozpowszechniony w miejscach występowania roślin żywicielskich
  2. Siedlisko. Podmokłe brzegi wód, mokradła
  3. Wymiary. Długość ciała 2.1-2.8 mm
  4. Aktywność. Chrząszcze widywane od maja do końca sierpnia
  5. Lokalizacja – Francja
  6. Pokarm. Żyje na rdeście łagodnym — Polygonum mite i ostrogorzkim — P. hydropiper . Larwa żeruje na dolnej stronie liścia, obgryza też łodygę; przepoczwarcza się w okrągławym kokonie na miejscu żerowania.
  7. Podobne. Jeden z siedmiu gatunków rodzaju. Wyróżnia się ornamentem pokryw i stosunkowo smukłym ryjkiem. Ze względu na zmienność międzyosobniczą typowanie gatunku nie jest na 100% pewne (Marek Wanat)
  8. Uwagi. Autorka obserwacji – Marie Lou Legrand
  9. P. waltoni w bazie BioMap

Warszawa 28.10.2023

Marek W.Kozłowski

2 thoughts on “Pelenomus waltoni

  1. Oznaczanie ze zdjęć jest tricky, więc ja będę się upierał, że mamy tu Rhinoncus castor. Nigdy nie widziałem u P. waltoni takich rdzawych „wtrątów” na zagonikach pokryw, a u Rh. castor to normalka. Reszta cech diagnostycznych niewidoczna na tych zdjęciach, nawet członów biczyka czułków nie da się na 100% policzyć.
    Marek Wanat

Leave a Reply