Curculionidae – Ryjkowcowate
Ciało błyszczące, czerwonobrunatne, pokryte rzadkim szczecinkami. Pokrywy o bokach rozszerzających się ku tyłowi. Ścięcie pokryw zaokrąglone, bez bruzdek. Buławka czułków wydłużona.
- Liczebność. Pospolity i bardzo liczny
- Biotop. Bory iglaste i lasy mieszane
- Wymiary. Długość ciała 3.5-4.5 mm
- Aktywność. Rójka od pierwszych dni kwietnia; nowe pokolenie w lipcu i sierpniu
- Lokalizacja. Występuje w całym kraju
- Pokarm. Imagines żywią się młodymi pędami sosen (żerują w koronach) i innych drzew iglastych. Larwy drążą chodniki zwykle w górnych częściach strzał stojących sosen i ich gałęziach o cienkiej korze; rzadziej w świerku, limbie i kosodrzewinie
- Podobne. Przeciętnie nieco większy (3-5 mm) cetyniec większy Tomicus piniperda, u którego na ścięciu pokryw znajdują się charakterystyczne bruzdki. U Xyleborus monographus pokrywy są równoległe, a buławka czułków owalna, niewydłużona
- T.minor w bazie BioMap
Jesteś pewny, że to on? Dziś drugi raz spotkałam cetyńca, drugi raz tu zaglądam i drugi raz mi nie pasuje. Przede wszystkim proporcje ciała. I ścięcie pokryw, które niezbyt wygląda na zaokrąglone. I to intensywniejsze owłosienie na ich końcach.
Skontaktuję się z osobą, która go oznaczyła. Dzięki za wyrażenie wątpliwości, Radzido. Bardzo możliwe, że uzasadnionych.