Dascilius cervinus – Popielicha torfowa

Dascilidae – Popielichowate
Ciało owalne – u samicy zwykle jednolicie żółtobrązowe lub kasztanowobrązowe, a nawet rdzawobrązowe i tylko wyjątkowo czarne; u samca na ogół ciemniejsze, czarne. Pokrywy pokryte gęstymi, krótkimi, szarobrązowymi włoskami – u częściowo wytartych osobników spod owłosienia widoczne są nagie fragmenty pokryw, co daje złudzenie obecności brązowawych lub rdzawych plam – a w przypadku samca czarnych. Przedplecze masywne i szerokie, zwłaszcza w tylnej połowie. Pokrywy z charakterystycznie podwiniętymi, wypłaszczonymi epipleurami (boczne krawędzie) i wierzchołkami.

Rezerwat Przęślin 15.06.2020 Widać charakterystycznie wypłaszczone krawędzie pokryw Fot. Włodek Wypych

  1. Liczebność. Sporadycznie obserwowany, choć miejscami bywa liczny
  2. Biotop. Łąki i murawy – zwykle zasiedla tereny wilgotne  (w tym torfowiska), ale bywa także regularnie znajdowany na nagrzanych murawach o wapiennym podłożu (jak to miało miejsce w przypadku osobnika ze zdjęcia)
  3. Wymiary. Długość ciała 7-15 mm; zwykle 8-12 mm
  4. Aktywność. Maj – sierpień
  5. Lokalizacja. Ponidzie
  6. Pokarm. Imagines żyją krótko i nie wiem, czy pobierają pożywienie. Larwy żerują w glebie – wg większości  źródeł larwy są fitofagiczne i żerują na korzeniach, a wg niektórych są saprofagiczne
  7. Podobne. Dwa inne europejskie gatunki z rodzaju, które jak dotąd nie zostały w Polsce odnalezione. Na fotografiach podobne są również znacznie mniejsze gatunki z rodzaju Byturus (brak wypłaszczonych, podwiniętych epipleurów i wierzchołków pokryw)
  8. Uwagi. Autor obserwacji – Włodek Wypych
  9. D. cervinus w bazie BioMap

avidal

Leave a Reply