Triplax lepida – Oparstnik kniejnik

Erotylidae – Zadrzewkowate
Ciało jajowate, mniej wysmukłe niż u częściej spotykanych gatunków. Głowa, przedplecze i nogi czerwonopomarańczowe. Scutellum czarne. Pokrywy czarne. Spód ciała częściowo czarny. Wszystkie człony czułków żółtoczerwone; ostatnie 3 człony łopatkowate, tworzą buławkę. Człony 2 i 3 tej samej długości.

Las Dąbrowa pod Lublinem 06.06.2020 Fot. capricornus

 1. Liczebność. Zdecydowanie rzadki, znany z ledwie kilku współczesnych stanowisk DD
 2. Biotop. Lasy
 3. Wymiary. Długość ciała 3.3-5 mm
 4. Aktywność. Wiosna – jesień
 5. Lokalizacja. Lubelskie
 6. Pokarm. Imagines i larwy mycetofagiczne
 7. Podobne. Inne gatunki z tego rodzaju (w Polsce jeszcze 6) różnią się m.in. ubarwieniem czułków i spodu ciała (jednolicie żółtoczerwony u Triplax carpathica i Triplax scutellaris). U najbardziej podobnego Triplax rufipes buławka czułków jest ciemniejsza od reszty członów, a 3 człon czułków jest wyraźnie dłuższy od członu 2
 8. Uwagi. Autor obserwacji – capricornus
 9. Uwagi 2. Identyfikacja Bartek Pacuk
 10. T.lepidus w bazie BioMap

avidal

4 thoughts on “Triplax lepida – Oparstnik kniejnik

 1. Witam,
  Należałoby do całej tej historii dodać źródło jej powstania:
  https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=115&t=43074

  W całym insektarium jest sporo takich przykładów zaczerpnięcia informacji z Forum Entomologicznego. Rekordy wypływają i są oznaczane na Forum, tam pozostają i jesli są powtarzane na innym portalu to z kilku powodów należałoby linkować źrodło, jesli zależy nam na archiwizowaniu rzeczywistości w imię nauki. Myślę, że warto, aby informacje krążyły w obie strony.
  pozdrawiam!

 2. Oczywiscie przyznaję ci rację i obiecuję linkowanie wykorzystanych dyskusji na forum. Takźe tych zaleglych, jesli sie na nie natknę.
  W tej chwili pisze z tableta, o utrudnia redagowanie opisow. Wieczorem umiescze odpowieni odnośnik.
  Pozdrawiam rownież. Forum entomo pozostaje niezmiennie najcenniejszym źródłem informacji, z których korzystam.

 3. Moja wina, zupełnie nie pomyślałem o podaniu linka. Zdecydowanie racja, w razie czego będę odnośne linki podsyłał. Pozdrawiam.

 4. Nie Twoja, absolutnie. Podałeś autora identyfikacji, więc uczyniłeś, co należało. Ja jestem autorem opisu i mogłem załączyć odnośnik do dyskusji, tym bardziej że na ogół sprawdzam forum w poszukiwaniu informacji – tak było również i tym razem.

Leave a Reply