Staphylinidae – Kusakowate
Czarny, bardzo smukły kusak o skróconych pokrywach, na których znajdują się dwie żółtopomarańczowe plamki. Nogi dwubarwne, czarnopomarańczowe.
- Liczebność. Pospolity
- Biotop. Wilgotne lasy, zarośla nadrzeczne, mokradła, tereny bagniste
- Wymiary. Długość ciała 6-7 mm
- Aktywność. Wiosna – jesień. Aktywny także w ciągu dnia
- Lokalizacja. Podlasie. Występuje w całym kraju
- Pokarm. Martwa materia organiczna, larwy i jaja owadów, skoczogonki, które łowi zmodyfikowaną w narząd chwytny wargą dolną; może ją wyrzucać na odległość do 4 mm
- Podobne. Pozostałe krajowe gatunki myśliczków z plamkami na pokrywach – w tym Stenus comma, Stenus doderoi, Stenus longipes, Stenus biguttatus i Stenus kiesenwetteri o całkowicie czarnych nogach, a zwłaszcza Stenus guttula. Także Dianous coerulescens (mniejsze oczy, dwie szczecinki apikalne na odwłoku)
- Uwagi. Autorką obserwacji jest Almandyn
- S.bimaculatus w bazie BioMap
Wydaje mi się, że w Polsce występują więcej niż 2 gatunki z tego rodzaju, które posiadają plamki na pokrywach; u L. Borowca znalazłem S. comma, S. guttula oraz S. longipes, a na forum jeszcze S. doderoi (do dnia dzisiejszego chyba nieopublikowany). Innym podobnym gatunkiem jest Dianous coerulescens.
Uwzględniłem w opisie Twoje uwagi. Dzięki.
Właściwie przydałoby się przejrzeć wszystkie wczesne opisy, te sprzed lat. Na początku bywałem niezbyt skrupulatny
Aktualnie nie mam zbytnio czasu na zajmowanie się czymś takim, ale nie wykluczam, że kiedyś będę mógł poprzeglądać starsze opisy. 😉
Absolutnie nie planuję Cię wykorzystywać i nie zamierzałem sugerować, że oczekuję działań z Twojej strony. To moje zadanie. Niemniej cieszę się za każdym razem, gdy ktoś mnie wyręcza.