Stenus bimaculatus – Myśliczek krasnoplamek

Staphylinidae – Kusakowate
Czarny, bardzo smukły kusak o skróconych pokrywach, na środku których znajdują się dwie żółtopomarańczowe plamki – są one mniej więcej tak samo oddalone od brzegów pokryw, jak od szwu pokryw. Pokrywy nieco dłuższe od przedplecza. Pierwsze dwa (co najmniej) tergity z podłużną listewką centralną. Nogi dwubarwne, czarnopomarańczowe; uda samca zgrubiałe.

Austria – Burgenland 17.05.2019 Fot. gernotkunz

Austria 18.09.2021 Fot. gernotkunz

Supraśl 22.02.2014 Fot. Almandyn

Supraśl 22.02.2014 Fot. Almandyn

 1. Liczebność. Pospolity
 2. Biotop. Wilgotne lasy, zarośla nadrzeczne, mokradła, tereny bagniste
 3. Wymiary. Długość ciała 6-7 mm
 4. Aktywność. Wiosna – jesień. Aktywny także w ciągu dnia
 5. Lokalizacja. Austria, Polska – podlaskie. Występuje w całym kraju
 6. Pokarm. Martwa materia organiczna, larwy i jaja owadów, skoczogonki, które łowi zmodyfikowaną w narząd chwytny wargą dolną; może ją wyrzucać na odległość do 4 mm
 7. Podobne. Pozostałe krajowe gatunki myśliczków z plamkami na pokrywach –  w tym Stenus commaStenus doderoiStenus longipesStenus biguttatus i Stenus kiesenwetteri o całkowicie czarnych nogach. Łatwiej pomylić go z rzadkim Stenus stigmula (plamy na pokrywach leżą bliżej tylnych kątów pokryw) oraz licznym Stenus guttula, u którego brak podłużnej listewki po środku 1-ego i 2-ego tergitu. Także Dianous coerulescens (mniejsze oczy, dwie szczecinki apikalne na odwłoku)
 8. Uwagi. Autorzy obserwacji – Almandyn gernotkunz
 9. S.bimaculatus w bazie BioMap

Rodzaj Stenus - Myśliczek


avidal

4 thoughts on “Stenus bimaculatus – Myśliczek krasnoplamek

 1. Wydaje mi się, że w Polsce występują więcej niż 2 gatunki z tego rodzaju, które posiadają plamki na pokrywach; u L. Borowca znalazłem S. comma, S. guttula oraz S. longipes, a na forum jeszcze S. doderoi (do dnia dzisiejszego chyba nieopublikowany). Innym podobnym gatunkiem jest Dianous coerulescens.

 2. Uwzględniłem w opisie Twoje uwagi. Dzięki.
  Właściwie przydałoby się przejrzeć wszystkie wczesne opisy, te sprzed lat. Na początku bywałem niezbyt skrupulatny

 3. Absolutnie nie planuję Cię wykorzystywać i nie zamierzałem sugerować, że oczekuję działań z Twojej strony. To moje zadanie. Niemniej cieszę się za każdym razem, gdy ktoś mnie wyręcza.

Leave a Reply