Tachyporus chrysomelinus/ Tachyporus dispar – Skorogonek wszędobylak/ Skorogonek nieparek

Staphylinidae – Kusakowate
T.chrysomelinus znany też jako skorogonek stonkowaty. Głowa czarna. Przedplecze żółtoczerwone. Pokrywy silnie skrócone, żółtoczerwone, w części nasadowej zaczernione. Odwłok zwężający się ku tyłowi, czarny z pomarańczowymi tylnymi krawędziami tergitów. Boki pokryw z relatywnie długimi szczecinkami (dłuższymi od średnicy środkowej goleni). Dwa bliźniacze gatunki nieodróżnialne na fotografiach terenowych.

Tachyporus

Łódzki Ogród Botaniczny 10.05.2016

  1. Liczebność. Pospolite
  2. Biotop. Lasy, zarośla, parki, ogrody, tereny otwarte; przebywają w ściółce, w butwiejącym materiale roślinnym, w kępach mchów, w kompostownikach…
  3. Wymiary. Długość ciała 3-3.8 mm
  4. Aktywność. Wczesna fenologiczna wiosna – jesień
  5. Lokalizacja.  Łódzkie. Występują w całym kraju
  6. Pokarm. Drobne bezkręgowce i ich stadia preimaginalne; chętnie skoczogonki. Larwy drapieżne
  7. Podobne. Tachyporus abdominalis różni się żółtoczerwoną głową. U bardziej podobnego Tachyporus solutus szczecinki na bokach pokryw są krótsze od średnicy środkowej goleni
  8. Uwagi. Korekta opisu Paweł Jałoszyński – dziękuję
  9. Uwagi 2. Autor obserwacji – avidal
  10. T.chrysomelinus w bazie BioMap
  11. T.dispar w bazie BioMap

Rodzaj Tachyporus - Skorogonek


avidal

2 thoughts on “Tachyporus chrysomelinus/ Tachyporus dispar – Skorogonek wszędobylak/ Skorogonek nieparek

  1. Tachyporus chrysomelinus i Tachyporus dispar zewnętrznie różnią się wyłącznie liczbą szczecinek na tylnej krawędzi pokryw i nawet z okazem w ręku czasem trudno to zobaczyć. Nie sposób ocenić tej cechy na zdjęciu, w związku z tym ten osobnik jest nieoznaczalny (chyba, że został odłowiony i oznaczony). Ten drugi gatunek wcale nie jest taki rzadki. Tachyporus abdominalis ma żółtoczerwoną głowę, więc raczej trudno go uznać za podobnego do gatunków z czarną głową.

Leave a Reply