Syrphidae – Bzygowate
Dawniej w rodzaju Melangyna. Oczy brązowoczerwone, u samicy rozdzielone czołem, u samca połączone. Twarz żółta, bez czarnej pręgi. Czoło przyciemnione. Czułki czarne. Scutum ciemnobrązowe, lśniące, z dwiema żółtymi plamkami nad scutellum, które zwłaszcza u samców mogą w różnym stopniu zanikać. Scutellum żółte. Odwłok nieco spłaszczony, czarny. Na tergitach 2-4 białożółte plamy. Na T2 plamy małe, zwykle trójkątne; na T3 i T4 plamy prostokątne o zaokrąglonych brzegach, o kształcie charakterystycznym dla gatunku.
- Liczebność. Dawniej pospolita, obecnie raczej rzadko i sporadycznie obserwowana
- Biotop. Skraje lasów, polany, doliny rzeczne; preferuje tereny wilgotne
- Wymiary. Długość ciała 7-9 mm. Długość skrzydła 5.25-7 mm
- Aktywność. Maj – wrzesień
- Lokalizacja. Łódzkie
- Pokarm. Nektar, pyłek, spadź. Larwy afidofagiczne, ich żerowanie obserwowano min. na platanach
- Podobne. Dzięki niepowtarzalnemu kształtowi plam odwłokowych i plam nad scutellum nietrudna do rozpoznania. Najłatwiej pomylić ją z płaskoręczami z rodzaju Platycheirus, które jednak mają czarną na ogół twarz
- Uwagi. Autor obserwacji – avidal
- Uwagi 2. Identyfikacja Robert Żóralski
No w koncu jakiś bzyg.Coś mało ich w ostatnim sezonie.Za to całkiem sporo much z rodzin piekielnie ciężkich do oznaczenia.Muscidae itd.I fajnie.
Wiesz, z czasem będzie coraz trudniej dodać coś nowego własnie w tych popularnych, dobrze znanych rodzinach.
Tak własnie też i o tym miałem pisać o każdy nowy rzadki gatunek ciężko.A tych pospolitszych coraz mniej do odkrycia.Bedzie coraz ciężej.