Meligramma guttata

Syrphidae – Bzygowate
Dawniej w rodzaju Melangyna. Oczy brązowo-czerwone, u samicy rozdzielone czołem, u samca połączone. Twarz żółta, bez czarnej pręgi. Czoło przyciemnione. Czułki czarne. Scutum ciemnobrązowe, lśniące, z dwiema żółtymi plamkami nad scutellum, które zwłaszcza u samców mogą w różnym stopniu zanikać. Scutellum żółte. Odwłok nieco spłaszczony, czarny.  Na tergitach 2-4  biało-żółte plamy. Na T2 plamy małe, zwykle trójkątne; na T3 i T4 plamy prostokątne o zaokrąglonych brzegach, o kształcie charakterystycznym dla gatunku.

M.guttata

Łódź – Widzew 13.08.2017 ♀

 1. Status. Dawniej pospolita, obecnie rzadko i sporadycznie obserwowana
 2. Siedlisko. Skraje lasów, polany, doliny rzeczne; preferuje tereny wilgotne
 3. Wymiary. Długość ciała 7-9 mm. Długość skrzydła 5.25-7 mm
 4. Aktywność. Maj – wrzesień
 5. Lokalizacja. Łódzkie
 6. Pokarm. Nektar, pyłek, spadź. Larwy afidofagiczne, ich żerowanie obserwowano min. na platanach
 7. Podobne. Dzięki niepowtarzalnemu kształtowi plam odwłokowych i plam nad scutellum nietrudna do rozpoznania. Najłatwiej pomylić ją z płaskoręczami z rodzaju Platycheirus, które jednak mają czarną na ogół twarz
 8. Uwagi. Autor obserwacji – avidal
 9. Uwagi 2. Identyfikacja Robert Żóralski

Rodzaj Meligramma


avidal

3 thoughts on “Meligramma guttata

 1. No w koncu jakiś bzyg.Coś mało ich w ostatnim sezonie.Za to całkiem sporo much z rodzin piekielnie ciężkich do oznaczenia.Muscidae itd.I fajnie.

 2. Tak własnie też i o tym miałem pisać o każdy nowy rzadki gatunek ciężko.A tych pospolitszych coraz mniej do odkrycia.Bedzie coraz ciężej.

Leave a Reply