Pedinus meridianus – Zatępka

Tenebrionidae – Czarnuchowate
Ciało krępe, owalne, o słabym połysku. Ubarwienie czarne, lub czarnogranatowe. Przedplecze ściśle przylegające do podstawy pokryw, najszersze w połowie długości, relatywnie głęboko punktowane. Pokrywy o słabo zaokrąglonych bokach. Nogi czarne, tylko stopy nieco jaśniejsze. Nielotny.

Chorwacja – Vir 28.07.2018 Fot. Marek R.Swadzba

Chorwacja – Vir 28.07.2018 Fot. Marek R.Swadzba

  1. Liczebność. Wykazywany z Chorwacji, Włoch i Francji
  2. Biotop. Nasłonecznione, otwarte tereny o piaszczystych glebach, chętnie porośnięte trawami, pola uprawne
  3. Wymiary. Długość ciała 8-10 mm
  4. Aktywność. Od wiosny do jesieni. Zimują imagines i larwy
  5. Lokalizacja. Chorwacja. W Polsce nie odnaleziony
  6. Pokarm. Imagines żywią się szczątkami organicznymi, a larwy żerują na korzeniach rozmaitych roślin
  7. Podobne. U bardzo podobnych Pedinus fallax i Pedinus helopioides przedplecze jest najszersze przy podstawie (tylnej krawędzi). Występujący w Polsce Pedinus femoralis różni się płytszym punktowaniem przedplecza
  8. Uwagi. Autor obserwacji – Marek R.Swadzba

avidal

4 thoughts on “Pedinus meridianus – Zatępka

  1. Trochę tu zamieszania. Przedplecze najszersze u podstawy ma P. fallax i P. helopioides; u P. femoralis najszersze miejsce jest w pewnej odległości od podstawy, zwykle pomiędzy środkiem a tylną 1/3, ale może być też troszkę bardziej w tyle. Oczywiście trzeba to oceniać patrząc na okaz z góry, więc na zdjęciach terenowych łatwo o pomyłkę; nawet okaz spreparowany da się tak sfotografować, że można się pomylić (jeśli przedplecze jest trochę pochylone ku przodowi). Pedinus femoralis oczywiście można sobie darować, bo nie występuje w Chorwacji; znany stamtąd P. quadratus ma przedplecze podobne do P. helopioides (i z podobnymi punktami układającymi się w podłużne bruzdki). Zostaje na placu boju P. meridianus i o ile na podstawie takich zdjęć można się wypowiadać, to samica tego właśnie gatunku jest dla mnie najbardziej prawdopodobnym typem.

    • Z ResearchGate można sobie ściągnąć prackę Marcina Kamińskiego i Darka Iwana „Revision of the Subtribe Pedinina (Tenebrionidae: Pedinini)”; tam jest zdjęcie Pedinus fallax (Fig. 6H).

  2. Już wcześniej porównałem zdjęcia ww.gatunków i ewidentnie jest jak piszesz, a wskazówki zawarte w kluczu wprwadzają w błąd. Byc może doszło do do zmian taksonomicznych i dawny P.fallax to teraz P.meridianus. Ale to tylko taka luźna autosugestia

Leave a Reply