Odontotarsus purpureolineatus – Ziarnojad pasiasty

Scutelleridae – Tarczkownicowate
Ubarwienie ciała dość zmienne, najczęściej beżowe, purpurowe lub zielonkawe. Przednie kąty przedpelcza o łagodnym profilu. Na głowie, przedpleczu i scutellum szerokie, ciemniejsze od tła podłużne pasy; pasy dochodzące do wierzcholka scutellum łagodnie, łukowato wygiete – nie tworzą wyraźnego kątowego załamania. Scutellum bardzo duże, zakrywające niemal cały odwłok – jego wierzchołek stosunkowo szeroki, łagodnie zaokrąglony.

Francja – Sainte Maxime 09.06.2012 Fot. Marek R.Swadzba

  1. Liczebność. Zasięg obejmuje znaczną część Europy, ale nie Polskę
  2. Biotop. Murawy kserotermiczne i inne ciepłe tereny otwarte
  3. Wymiary. Długość ciała 8.2-11.4 mm
  4. Aktywność. Marzec – październik. Zimuje imago
  5. Lokalizacja. Francja. W Polsce nie występuje
  6. Pokarm. Soki roślinne wysysane z zieran rozmaitych roślin zielnych; chętnie żeruje na krwiściągach, ostach, ostrożeniach, chabrach i jastrzębcach. Larwy żerują na korzeniach
  7. Podobne. Przede wszystkim ziarnojad zgiętopręgi Odontotarsus robustus, który różni się wydatniej zaznaczonymi, ostrzejszymi przednimi kątami przedplecza oraz kątowo załamanymi pasami dochodzącymi do wierzchołka scutellum. Także Odontotarsus rufescens (zwykle odmienny deseń na scutellum, zasięg ograniczony do Półwyspu Bałkańskiego) i Odontotarsus caudatus (wierzchołek scutellum wyprofilowany w oogonowaty wyrostek)
  8. Uwagi. Autor obserwacji – Marek R.Swadzba

avidal

Leave a Reply