Scutelleridae – Tarczkownicowate
Ubarwienie ciała dość zmienne, najczęściej beżowe, purpurowe lub zielonkawe. Przednie kąty przedplecza o łagodnym profilu. Na głowie, przedpleczu i scutellum szerokie, ciemniejsze od tła podłużne pasy; pasy dochodzące do wierzchołka scutellum łagodnie, łukowato wygięte – nie tworzą wyraźnego kątowego załamania. Scutellum bardzo duże, zakrywające niemal cały odwłok – jego wierzchołek stosunkowo szeroki, łagodnie zaokrąglony.
- Zasięg. Znaczna część Europy, Bliski Wschód, Kaukaz, basen Morza Śródziemnego
- Siedlisko. Murawy kserotermiczne i inne ciepłe tereny otwarte
- Wymiary. Długość ciała 8.2-11.4 mm
- Aktywność. Marzec – październik. Zimuje imago
- Lokalizacja. Francja, Chorwacja, Włochy. W Polsce nie występuje
- Pokarm. Soki roślinne wysysane z ziaren rozmaitych roślin zielnych; chętnie żeruje na krwiściągach, ostach, ostrożeniach, chabrach i jastrzębcach. Larwy żerują na korzeniach
- Podobne. Przede wszystkim ziarnojad zgiętopręgi Odontotarsus robustus, który różni się wydatniej zaznaczonymi, ostrzejszymi przednimi kątami przedplecza oraz kątowo załamanymi pasami dochodzącymi do wierzchołka scutellum. Także Odontotarsus rufescens (zwykle odmienny deseń na scutellum, zasięg ograniczony do Półwyspu Bałkańskiego) i Odontotarsus caudatus (wierzchołek scutellum wyprofilowany w oogonowaty wyrostek)
- Uwagi. Autorzy obserwacji – Marek R.Swadzba gernotkunz Marco Huang