Aradus bimaculatus – Korowiec dwuplamek

Aradidae – Korowcowate
Podstawowe ubarwienie szaroczarne. Krawędzie przedplecza zaokrąglone. Kłujka stosunkowo długa. Na bokach ciała, na wysokości scutellum, jasne, czasem wręcz przezroczyste plamy. 2 człon czułków mniej więcej 2-krotnie dłuższy od członu 3. Człony czułków 3 i 4 tej samej długości.

Widzew 28.03.2013

Łódź – Widzew 28.03.2013

Widzew 28.03.2013

Łódź – Widzew 28.03.2013

 1. Liczebność. Bardzo rzadki. Znany z kilku stanowisk w całym kraju, z czego 2 pochodzą z czasów przedwojennych. Edit 2020: wydaje się systematycznie zwiększać liczebność
 2. Biotop. Pierwotne lasy – ale też parki, aleje i zadrzewienia; zwykle przebywa pod korą drzew liściastych (znajdowany w olszach, lipach, klonów, topoli)
 3. Wymiary. Długość ciała 4.5-6 mm
 4. Aktywność. Wiosna – jesień. Zimuje imago
 5. Lokalizacja. Pojedynczego osobnika znalazłem na elewacji jednego z budynków na widzewskim osiedlu; gatunek nowy dla Wyżyny Łódzkiej. W 2018 roku zaobserwowany w Warszawie przez Radzido. W 2020 odnaleziony na Śląsku
 6. Pokarm. Mycetofagiczny
 7. Podobne. Inne korowce różniące się proporcjami członów czułków, kształtem przedplecza i szczegółami ubarwienia
 8. Uwagi. Autorzy obserwacji – Aleksander Dorda avidal
 9. Więcej o gatunku
 10. Rozmieszczenie

Cieszyn 24.06.2020 Fot. Aleksander Dorda


avidal

6 thoughts on “Aradus bimaculatus – Korowiec dwuplamek

 1. Spotkałam dziś takiego samego. Na ścianie budynku, dokładnie pod moimi oknami. Wszystko się zgadza, ogólny wygląd, zaokrąglone przedplecze, proporcje członów czułków i jasne plamy po bokach. Miał lekko rozchylone skrzydła i może przez to sprawiał wrażenie, jakby coś mu wygryzło część pokryw. Pomyślałam – a to biedaczek – a potem się okazało, że on tak naprawdę wygląda.
  Sądząc z tego, że też go spotkałeś w środku miasta i w podobnym miejscu, podejrzewam, że wcale nie jest rzadki, tylko wyjątkowo niechętnie wyłazi ze swoich kryjówek.

 2. Może być tak, jak przypuszczasz. Ale nie musi. Dopiero kolejne stanowiska i znaleziska potwierdzą Twoja hipotezę. Tak czy inaczej szczere gratulacje. Sezon zapowiada się obiecująco.

 3. Dzięki. Mój sezon od początku wygląda na udany. Tydzień temu trafił mi się na przykład cetyniec większy, też w środku miasta. Wciąż mnie to zadziwia, ta rozmaitość gatunków wszędzie naokoło.

 4. Latał wspólnie z bardziej znanym kuzynem rytelem pospolitym H. dermestoides. No, ale odniegamy od tematu, jakim jest przecież oryginalny korowiec i jego nowe, warszawskie stanowisko. Dołączę je do opisu, jak już wstawisz fotki.

Leave a Reply