Cimbicidae – Bryzgunowate
U samicy głowa i mesopleury jasne, żółte, rzadko z dodatkiem ciemnej barwy. Szczyt głowy wokół przyoczek (ocelli) błyszczący. Odwłok samicy zwykle żółty, lecz tergity 1-2 całkowicie czarne, a tergit 3 na bokach żółty z mniej lub bardziej rozległą, czarną plamą środkową. Odwłok samca czarny, bądź pomarańczowy. Larwa niebieskawozielona, zwykle z białawym nalotem, poprzecznie pomarszczona.
- Liczebność. Rzadki
- Biotop. Lasy i ich skraje , polany, brzegi zbiorników wodnych z rośliną żywicielską, łozowiska
- Wymiary. Długość ciała 16-25 mm. Rs przeciętnie 40 mm. Gąsienica dorasta do ponad 40 mm
- Aktywność. Maj – sierpień. Larwy od czerwca do września
- Lokalizacja. Lubuskie. Występuje w całym kraju
- Pokarm. Sok roślinny z ran na strzałach i gałęziach wierzb i topól. Larwy żerują na wierzbach i topolach; zjadają pąki, liście wraz z ogonkami i młodą korę
- Podobne. Cimbex femoratus ma na skrzydłach brązowe smugi. U Cimbex connatus szczyt głowy wokół przyoczek jest lśniący, a 3 tergit odwłoka z rozleglejszą, sięgającą dalej na boki czarną plamą środkową. U samicy Cimbex fagi głowa i mesopleury są ciemne, zwykle czarne, niekiedy z dodatkiem, w niewielkim stopniu, żółtej barwy. Samce C.fagi i C.luteus nierozróżnialne bez analizy mikroskopowej
- Uwagi. Autor obserwacji – Ryszard Orzechowski
Na zdjęciu jest samiczka Cimbex fagi, a nie C. luteus.
To nawet lepiej, bo to rzadziej obserwowany gatunek. Czy mógłbyś podać wskazówkę, dzięki ktorej mozna odróznić te dwa gatunki?
Generalnie oba są podobne. Na pierwszy rzut oka bryzgun wierzbowiec ma dużo czerwonej barwy na głowie i tułowiu i nie ma szarego owłosienia.
Cechy kluczowe:
– samica wierzbowca: głowa i mesopleury jasne, żółte, rzadko z dodatkiem ciemnej barwy;
– samica bukowca: głowa i mesopleury ciemne, zwykle czarne, niekiedy z dodatkiem, w niewielkim stopniu, żółtej barwy.
Samce, bez mikroskopu nierozróżnialne, zwykle czarne.
Jeszcze jedna uwaga co do rzadkości: bryzguny to rzadkie owady, nawet brzozowiec. Spotkania z nimi to po prostu przypadki.
Uprzejmie dziękuję za rzeczowe uwagi. Wkrótce zmodyfikuję opis C.luteus i dodam opis C.fagi