Colletidae – Lepiarkowate
Ciało czarne, nagie, jak u wszystkich samotek. Twarz samicy czarna z dwoma żółtymi plamkami, nadustek czarny. Twarz samca żółta; nadustek żółty. Przy górnej krawędzi przedplecza żółto-białe plamy w kształcie wąskich linii. Nogi czarne za wyjątkiem żółto-białych nasadowych części goleni. Gniazda zakłada w korytarzach wydrążonych przez owady saproksylofagiczne lub w pustych łodygach roślin.
Gatunek ten do niedawna był oznaczany jako Hylaeus annularis, który – jak się jednak okazało – w Polsce nie występuje, zasiedlając płd-zach Europę, do zachodnich granic Niemiec włącznie.
- Status. Pospolita, liczna. Występuje w całym kraju
- Siedlisko. Preferuje tereny suche, piaszczyste, nasłonecznione, z obfitością odpowiednich kwiatów
- Wymiary. Długość ciała 5-7.5 mm
- Aktywność Maj/czerwiec – wrzesień
- Lokalizacja. Łódzkie, pomorskie, świętokrzyskie
- Pokarm. Nektar – a larwy także pyłek, który do gniazd samica transportuje w wolu, lub na szczotkach tylnych goleni. Ponieważ ma krótki ryjek, pobiera nektar z kwiatów o płytkich, szeroko rozwartych kielichach, chętnie z rodziny baldaszkowatych. Pyłek zbiera także z innych kwiatów – np. z rodziny złożonych i różowatych
- Podobne. Pozostałych prawie 30 gatunków samotek w naszym kraju, często bardzo trudnych do rozróżnienia. Także niektóre grzebaczowate Crabronidae
- Uwagi. Wśród pasożytów gniazdowych wymienia się zadziorki z rodzaju Gasteruption
- Uwagi 2. Oznaczenie niektórych osobników Darecki (2014) i Jacek Wendzonka (2018)
- Uwagi 3. Autor obserwacji – avidal

Rezerwat Góry Wschodnie 27.05.2020 ♀ Widoczne żółte plamy twarzowe o kształcie charakterystycznym dla gatunku (takie same ma tylko H.annularis)
2 ostatnie fotki to inny gatunek, którego ja z tych ujęć nie potrafię rozpoznać – porównaj kształt jasnych plamek na nadustku. Wrzuć tamtą fotkę z ujęciem na twarz bo na niej dobrze widać te plamki, których kształt i wielkość oraz kształt całej twarzy mają kluczowe znaczenie przy identyfikacji.
Odwiedzały te same kwiaty rosnące tuż obok siebie. Przez myśl mi nie przeszło, że to różne gatunki. Fotka, o której piszesz, chwilowo jest niedostępna. Za kilka dni ją wstawię.