Sycophila submutica/Sycophila biguttata

Eurytomidae
Ciało czarne. Głowa szeroka, oczy czerwonobrązowe. Tułów wyraźnie, gęsto punktowany. Odwłok pękaty, lśniący. Pokładełko niewidoczne. Nogi dwubarwne; stopu i kolana żółte. Skrzydła przezroczyste, ze szczątkowym użyłkowaniem; przez środek przednich skrzydeł przebiega szeroka, ciemnobrunatna, podłużna plama nie dochodząca do tylnej krawędzi skrzydła – przy złożonych skrzydłach plamy te tworzą poprzeczna przepaskę. Dwa tytułowe gatunki różnią się ilością i grubością szczecinek na tylnych goleniach.

Sycophila

Zagacie 19.06.2016

  1. Liczebność. Sycophila biguttata pospolita, Sycophila submutica nieco mniej liczna
  2. Biotop. Lasy, polany, ogrody, ugory, przydroża, parki, łąki
  3. Wymiary. Długość ciała 1.2-4.5 mm
  4. Aktywność. Kwiecień – sierpień
  5. Lokalizacja. Świętokrzyskie – Przedborski Park Krajobrazowy
  6. Pokarm. Pokarm płynny. Larwy są parazytoidami galasówek związanych z dębami- porażają rozwijające się w galasach larwy min. Cynips quercusfolii i Diplolepis spp (dotyczy S.biguttata), bądź larwy z rodzajów Isocolus, Aylax, Phanacis i Liposthenus rozwijających się w główkach ostrożeni, ostów i sierpików oraz w innych roślinach zielnych- wymienia się min. bluszczyk kurdybanek, czy dziewanny (dotyczy S.submutica)
  7. Podobne. Inne gatunki z rodzaju oraz Glyphomerus stigma, którego najłatwiej odróżnić po przyciemnionych skrzydłach i widocznym pokładełku
  8. Uwagi. Identyfikacja profesor Bogdan Wiśniowski
  9. Uwagi. Autor obserwacji – avidal

Łódź 15.11.2017

avidal

Leave a Reply