Eurytomidae
Ciało czarne. Głowa szeroka, oczy czerwonobrązowe. Tułów wyraźnie, gęsto punktowany. Odwłok pękaty, lśniący. Pokładełko niewidoczne. Nogi dwubarwne; stopu i kolana żółte. Skrzydła przezroczyste, ze szczątkowym użyłkowaniem; przez środek przednich skrzydeł przebiega szeroka, ciemnobrunatna, podłużna plama nie dochodząca do tylnej krawędzi skrzydła – przy złożonych skrzydłach plamy te tworzą poprzeczna przepaskę. Dwa tytułowe gatunki różnią się ilością i grubością szczecinek na tylnych goleniach.
- Liczebność. Sycophila biguttata pospolita, Sycophila submutica nieco mniej liczna
- Biotop. Lasy, polany, ogrody, ugory, przydroża, parki, łąki
- Wymiary. Długość ciała 1.2-4.5 mm
- Aktywność. Kwiecień – sierpień
- Lokalizacja. Świętokrzyskie – Przedborski Park Krajobrazowy
- Pokarm. Pokarm płynny. Larwy są parazytoidami galasówek związanych z dębami- porażają rozwijające się w galasach larwy min. Cynips quercusfolii i Diplolepis spp (dotyczy S.biguttata), bądź larwy z rodzajów Isocolus, Aylax, Phanacis i Liposthenus rozwijających się w główkach ostrożeni, ostów i sierpików oraz w innych roślinach zielnych- wymienia się min. bluszczyk kurdybanek, czy dziewanny (dotyczy S.submutica)
- Podobne. Inne gatunki z rodzaju oraz Glyphomerus stigma, którego najłatwiej odróżnić po przyciemnionych skrzydłach i widocznym pokładełku
- Uwagi. Identyfikacja profesor Bogdan Wiśniowski
- Uwagi. Autor obserwacji – avidal