Dipogon subintermedius – Upieńka koziołek

Pompilidae – Nastecznikowate
Cało ciało czarne poza czerwonawymi: stopami, spodnią stroną przednich goleni i wewnętrzną powierzchnią czułków u samicy. Tergity 5 i 6 z wyraźnymi, czarnymi szczecinami. Trzeci człon czułków tej samej długości, co człon nasadowy (1 człon – scape). Skrzydła przezroczyste z szeroko rozlaną, ciemna plamą pod pterostigmą; plama ta nie pokrywa wierzchołkowej części komórki radialnej (komórka za pterostigmą, nad dwiema komórkami kubitalnymi). Wierzchołek skrzydła przedniego tuz przy krawędzi również przyciemniony, przez co niezaciemniony obszar między wierzchołkiem skrzydła a rozlaną pod pterostigmą plamą może sprawiać złudzenie występowania obszernej, białej plamy wierzchołkowej. Żyłka 3rs-m w przednim skrzydle łukowato wygięta.

D.subintermedius

Łódzki Ogród Botaniczny – Czerwiec 2016 ♀ ze złowionym, ciągniętym za kądziołki przędne (zwyczajowa forma transportu u tego gatunku) Segestria senoculata Fot. Jacek Nowak

  1. Liczebność. Pospolity (łacińska nazwa rodzajowa jest rodzaju męskiego)
  2. Biotop. Głównie nasłonecznione skraje lasów; także inne tereny otwarte z zalegającym martwym drewnem, w tym tereny ruderalne
  3. Wymiary. Samica 4.5-9 mm. Samiec 3-6 mm
  4. Aktywność. Maj – sierpień; samice nawet do początku października. Apogeum pojawu w lipcu
  5. Lokalizacja. Łódzkie, mazowieckie. Występuje w całym kraju
  6. Pokarm. Imagines prawdopodobnie nie zjadają ani pyłku, ani nektaru; nigdy nie zaobserwowano tego gatunku na kwiatach. Być może samice pożywiają się podczas przygotowywania złowionych pająków do umieszczenia w norce (przed umieszczeniem ich w norce najpierw je ugniatają – mogą wtedy pobierać wyciekające płyny ustrojowe). Larwy żerują na sparaliżowanych pająkach – niemal zawsze są to czyhaki Segestria senoculata i tylko wyjątkowo inne gatunki (wymienia się rodzaje Clubiona i Salticus)
  7. Podobne. W Polsce występuje jeszcze 5 innych, bardzo podobnych gatunków z rodzaju. Są one rzadkie – Dipogon vechti (żyłka 3rs-m w przednim skrzydle prosta – VU ) lub bardzo rzadkie – Dipogon asahinai (pomarańczowe nogi – EN) oraz Dipogon austriacus (wierzchołkowa część komórki marginalnej zaciemniona – CR) i Dipogon variegatus (trzeci człon czułków wyraźnie dłuższy od członu nasadowego – CR ). Jedynie Dipogon bifasciatus zalicza się do gatunków pospolitych, tak jak poprzednio wymieniony gatunek można go odróżnić po 3 członie czułków ewidentnie dłuższym od członu nasadowego
  8. Uwagi. Autorzy obserwacji – Jacek Nowak Marek W.Kozłowski
  9. Więcej o gatunku

Warszawa – Ursynów 14.08.2022 ♀ Fot. Marek W.Kozłowski

Warszawa – Ursynów 14.08.2022 ♀ Fot. Marek W.Kozłowski


avidal

4 thoughts on “Dipogon subintermedius – Upieńka koziołek

  1. Witam.Ten nastecznik został oznaczony co do gatunku ale chyba nie na podstawie tego zdjęcia?Został odłowiony czy tez istnieja inne zdjęcia akurta dokumentujące cechy kluczowe?

  2. Na pewno Jacek konsultował się z fachowcem. Wymieniał nazwisko, ale mi uleciało. Sorry, powinienem był je zanotować. Osobnik chyba był złowiony, ale się nie zarzekam.

    • Ok rozumiem.Szkoda ze nazwisko przepadlo takie kontakty warto zbierac szczegolnie w przypadku tak ,,trudnych,,rodzin.Nastecznikami to juz myslalem ze obecnie nikt sie bezposrednio nie zajmuje w Polsce.

Leave a Reply