Sphingidae – Zawisakowate
Skrzydła przednie brunatne z oliwkowym nalotem, poprzecinane beżowobiałymi paseczkami. Skrzydła tylne z różową plamą. Gąsienica zielona, brązowa lub czarna z żółtymi lub czerwonymi podłużnymi paskami po bokach i najczęściej żółtym bądź czarnym kolcem na końcu ciała.
- Liczebność. Bardzo rzadki, zalatuje do naszego kraju z północnej Afryki. Ostatnie stwierdzenie z początku lat 90-tych
- Biotop. Głównie polany leśne i skraje lasów
- Wymiary. Długość ciała 37-41 mm. Rs 60-80 mm
- Okres lotu. Maj – wrzesień. Gąsienice w pełni lata
- Lokalizacja. Austria, Chorwacja, Wyspy Kanaryjskie, Polska – łódzkie; bardzo sponiewieranego, zlatanego i w kiepskiej kondycji osobnika spotkałem w marcu (!) w sąsiedztwie widzewskiego osiedla. Prawdopodobnie uciekł z hodowli
- Pokarm. Nektar. Gąsienice żerują na przytulii, szczawiu, lnicy, winorośli i wierzbownicy
- Podobne. Hyles euphorbiae i Hyles galii nie mają białych kreseczek na przednich skrzydłach, a jaskrawa plama na tylnym skrzydle jest nie różowa, a czerwona. Najbardziej podobny jest jeszcze rzadszy w Polsce Hippotion celerio
- Uwagi. Autorzy obserwacji – Heiner Ziegler gernotkunz Jacek Nowak Marek R.Swadzba avidal
- H.livornica na Lepiforum
W sierpniu 2015 Hyles livornica udało mi się złapać i obfotografować w okolicach Poznania. Latał nad łanem mydlnicy na nasypie kolejowym, razem z innymi zawisakami.
Zdążyłem zauważyć, że masz oko do ciekawych gatunków