Chlaenius festivus – Opończak żółtonogi

Carabidae – Biegaczowate
Głowa i przedplecze zwykle intensywnie miedzistoczerwone lub miedzistozielone. Pokrywy zielone z żółtym obrzeżeniem, nagie u podgatunku festivus lub owłosione u podgatunku velutinus (nie występuje w Polsce). Uda i golenie żółte. Czułki żółte.

Albania 25.04.2017 Fot. gernotkunz

Chl.vetulinus

Toskania 2019 Fot. Rafał Celadyn

Chl vetulinus

Toskania 2019 Fot. Rafał Celadyn

Albania 24.04.2017 Fot. gernotkunz

 1. Liczebność. Brak wiarygodnych, współczesnych obserwacji z Polski
 2. Biotop. Brzegi wód
 3. Wymiary. Długość ciała 8-13 mm
 4. Aktywność. Wiosna – jesień, jednak głównie spotykany w kwietniu i maju oraz późnym latem. Aktywny zwykle o zmierzchu i nocą; dzień spędza w kryjówkach – chętnie pod kamieniami. Zimuje imago
 5. Lokalizacja. Albania, Włochy. W Polsce nie odnaleziony
 6. Pokarm. Imagines i larwy drapieżne
 7. Podobne. Inne gatunki z rodzaju
 8. Uwagi. Autorzy obserwacji – Rafał Celadyn gernotkunz
 9. Ch.festivus w bazie BioMap

Rodzaj Chlaenius - Opończak


avidal

2 thoughts on “Chlaenius festivus – Opończak żółtonogi

 1. Z tym owłosieniem pokryw jako cechą różnicującą od Ch. velutinus jest coś nie tak (lub z identyfikacją osobników ze zdjęć powyżej). U obydwu osobników oznaczonych jako Ch. festivus, pokrywy też są owłosione.

 2. Na pierwszej fotce pokrywy wyglądają na owłosione, ale może to artefakty. Na drugie raczej jest ubrudzony paskiem. Postaram się wyjaśnić wątpliwości, bo cecha z tego co widzę w notatkach opisana prawidłowo.
  Właściwie to połączę opisy w jedne, bo Chlaenius velutinus jest obecnie klasyfikowany w randze podrodzaju Ch.festivus. Problem niejako zniknie, a raczej zostanie zminimalizowany do kwestii oznaczenia podgatunku.

Leave a Reply