Carabidae – Biegaczowate
Ruchliwy i zwinny drapieżnik o nieco wyłupiastych oczach. Na nadustku od 4 do 6 szczecinek. Przedplecze i pokrywy oliwkowozielonobrunatne o lekkim metalicznym połysku. Przedpiersie biało, odstająco owłosione. Dołki na pokrywach bez obwódki. Stopy z metalicznym zielonym połyskiem.
- Status. Pospolity i miejscami liczny. Występuje w całym kraju
- Siedlisko. Piaszczyste i gliniasto-muliste brzegi różnych zbiorników wodnych
- Wymiary. Długość ciała 5.5-7.2 mm
- Aktywność. Kwiecień – sierpień
- Lokalizacja. Łódzkie, świętokrzyskie, mazowieckie
- Pokarm. Drobne bezkręgowce
- Podobne. 4 pozostałe krajowe gatunki pierzchotków, zwykle ciemniej ubarwionych. U Elaphrus uliginosus i Elaphrus cupreus stopy mają ciemnoniebieski metaliczny połysk, a pokrywy pozbawione są oliwkowozielonego połysku. Na nadustku Elaphrus aureus znajdują się co najwyżej 2 szczecinki. Elaphrus ullrichii to gatunek górski. U wszystkich wyżej wymienionych gatunków brak długich, jasnych włosków na przedpiersiu (wskazany widok z boku)
- Uwagi. Autorzy obserwacji – Marek W.Kozłowski avidal
- E.riparius w bazie BioMap

Łódź – Młynek 29.06.2016 Biotop – błotnisty, otwarty teren nieopodal Olechówki, niewielkiej widzewskiej rzeczki

Łódź – Widzew 13.06.2015 – Habitat. Pierzchotki biegały po piaszczystym brzegu w towarzystwie kusaków, błyskleni i bardzo licznych Saldula
Nie jestem na 100% pewny, ale czy Elaphrus riparius nie nazywa się przypadkiem pierzchotek przybrzeżny, a nie pobrzeżnik? Wydaje mi się, że to drugie to dla E.cupreus.
Sprawdzę. Dzięki za spostrzeżenie.
No i wygląda na to, ze masz rację.