Chrysomelidae – Stonkowate
Przedplecze czarne, lśniące o szerokości co najmniej dwukrotnie przewyższającej jego długość. Pokrywy pomarańczowe z czarnymi plamami. Plamy drugiej pary nie zbliżają się do zewnętrznych krawędzi pokryw, ani do szwu pokryw.
- Liczebność. Pospolita; w najbliższej okolicy Łodzi nie jest szczególnie liczna
- Biotop. Wilgotne lasy, zwłaszcza ich skraje i leśne polany
- Wymiary. Długość ciała 7-11 mm
- Aktywność. Maj – sierpień
- Lokalizacja. Łódzkie, lubelskie
- Pokarm. Liście, głównie wierzb i dębów, ale też leszczyn, głogów, olsz i innych. Larwy entomofagiczne, zjadają mrówcze jaja i larwy; chętnie zasiedlają mrowiska Formica rufa s.l.
- Podobne. U Clytra leaviuscula pokrywy są ewidentnie węższe, a plamy drugiej pary większe, niemal dochodzące do bocznych krawędzi pokryw. Krytycznie rzadka Lachnaia sexpunctata różni sie gęsto, biało owłosionym przedpleczem
- Uwagi. Autorzy obserwacji – capricornus avidal
- C.quadripunctata w bazie BioMap
„z widocznym pakietem jaj” – samice Clytra nie składają jaj w pakietach. To jest jedno jajo, umieszczone w specjalnym dołku na końcu odwłoka. Samica obraca to jajo nogami i sukcesywnie pokrywa je odchodami i wydzielinami gruczołu odwłokowego, tworząc widoczne na zdjęciu łuski. Zdjęcia zresztą świetne.
Larwy na obydwu zdjęciach to nie Clytra (domek w ogóle nie jest podobny!); na górnym widać strukturę głowy sugerującą Cryptocephalus, ale bez okazu pod mikroskopem nie będę się wymądrzał.
Po skorzystaniu z Twoich poprawek jest już dobrze. Zdęcia larwy usunąłem i to samo zrobię u Clytra laeviuscula