Formicidae – Mrówkowate
Charakterystyczną cechą całej podrodziny Formicinae jest budowa trzonka łączącego tułów z odwłokiem, na którym znajduje się pionowy, płaski wyrostek zwany łuską. Mrówka rudnica jest nieodróżnialna od gatunków bliźniaczych bez analizy mikroskopowej – są to Formica polyctena, Formica aquilonia, Formica lugubris. Lista to może się wydłużyć. Wszystkie one mają brązowoczarny odwłok, przednią część tułowia, wierzch głowy i znaczne fragmenty nóg. Reszta ciała jest ruda. Mrowiska z charakterystycznymi, osiągającymi do 1 metra wysokości kopcami ( nadziemna część mrowiska ). Przebywa w nim tylko jedna królowa. Po zaplemnieniu anektuje ona gniazdo pierwomrówki łagodnej Formica fusca; zabija prawowitą królową i wykorzystuje robotnice do wychowywania potomstwa, zanim robotnice własnego gatunku będą do tego gotowe.
- Liczebność. Bardzo pospolita i liczna
- Biotop. Lasy, zadrzewienia, parki, ogrody; na mrowiska wybierane są z reguły miejsca przez większą część dnia nasłonecznione, lecz zaciszne
- Wymiary. Królowe i samce 9-11 mm. Robotnice 4-9 mm
- Aktywność. Rójka od maja do sierpnia
- Lokalizacja. Łódzkie. Występuje w całym kraju
- Pokarm. Wszystkożerne ( min. bezkręgowce, nasiona, pyłek, nektar, spadź )
- Podobne. Formica truncorum różni się ubarwieniem głowy, która jest całkowicie ruda – a jeśli na głowie występuje czarna, lub brunatna plama, to jest ona mniejsza. Formica pratensis ma większą czarnobrązową plamę na wierzchu tułowia – oba te gatunki są wyraźnie rzadsze. Pospolita Formica sanguinea ma całe rudoczerwone nogi , a na wierzchu tułowia zwykle brak czarnobrązowej plamy ( nie jest to regułą – patrz komentarz Dareckiego ).
- Uwagi. Rudnice nie posiadają żądła, bronią się opryskując napastnika jadem złożonym głównie z kwasu mrówkowego
- Uwagi 2. Znacznie pełniejszy opis rudnic można znaleźć na blogu Świat Makro
Głowy bym nie dał ale na fotkach z Majerowskiego Pola jest raczej Formica(Serviformica) rufibarbis a nie F. rufa ani żaden z gatunków wymienionych w opisie. Poza tym F. sanguinea też nieraz ma ciemną plamę na wierzchu tułowia więc to nie jest jej dobra cecha diagnostyczna. Od pozostałych gatunków Formica żyjących w Polsce różni się przede wszystkim wcięciem na dolnej krawędzi nadustka.
Rozumiem, w wolnej chwili przeredaguję opis