Cypha longicornis – Zwijak długoczułek

Staphylinidae – Kusakowate
Ciało o charakterystycznym zarysie, szerokie i wypukłe. Głowa czarna i szeroka, z małymi i słabo wypukłymi oczami. Przedplecze silnie wypukłe, najszersze przy nasadzie, o zaokrąglonej przedniej krawędzi i tylnych kątach; jego punktowanie bardzo drobne. Pokrywy brunatne do czarnych, często z jaśniejszymi brzegami, relatywnie silnie wypukłe w porównaniu do pozostałych gatunkow z rodzaju. Odwłok wyraźnie zwęża się w kierunku wierzchołka. Tergity brunatne do czarnych z rozjasnionymi tylnymi krawędziami, owłosione. Stopy 4-segmentowe; u samców przednie stopy są nieco szersze niż u samic. Czułki 10-członowe, stopniowo rozszerzajace się w kierunku wierzchołka. Człon nasadowy długi i szeroki. Człon 2 długi i prawie cylindryczny. Człony 3-7 wydłużone i poszerzone apikalnie; człon 7 tak długi, jak 8, a jednocześnie dłuższy i szerszy niż 6. Sprawnie lata. Zaniepokojony potrafi zwinąć się w kulkę i pozostać nieruchomo przez dłuższy czas.

Warszawa – Ursynów 05.04.2016 Na ścianie budynku Fot. Marek W.Kozłowski

Pojezierze Mrągowskie 03.04.2016 Jako składnik aeroplanktonu Fot. Marek W.Kozłowski

  1. Liczebność. Najliczniejszy z liczącego 9 gatunków krajowych rodzaju – mimo to sporadycznie obserwowany
  2. Biotop. Osobniki dorosłe występują w wielu różnych siedliskach, zazwyczaj w wilgotnych takich jak bagna, torfowiska i wilgotne łąki – ale także wśród wilgotnych, rozkładających się kłód i pniaków w lasach i parkach oraz ogólnie ściółki oraz wśród gnijącej roślinności
  3. Wymiary. Długość ciała 1-1.4 mm
  4. Aktywność. Wczesna fenologiczna wiosna – późna jesień
  5. Lokalizacja. Mazowieckie, Mazury
  6. Pokarm. ?
  7. Podobne. Pozostałe gatunki z rodzaju różnią się m.in. proporcjami członów czułków i szczegółami kształtu przedplecza (ze szczególnym uwzględnieniem tylnych kątów) – wiarygodne oznaczenie w terenie problematyczne
  8. Uwagi. Autor obserwacji – Marek W.Kozłowski
  9. C.longicornis w bazie BioMap

avidal

2 thoughts on “Cypha longicornis – Zwijak długoczułek

  1. Czym się Cypha żywi pozostaje niejasne, ale dlaczego miałaby żerować na kwiatach? I w jaki sposób miałaby „cofać” odwłok pod pokrywy, skoro pod pokrywami znajduje się pterothorax?
    „Czułki 10-segmentowe” – u chrząszczy czułki zawsze zbudowane są z trzech segmentów. Segment terminalny, czyli flagellum, jest podzielony wtórnie na człony (czasem część z nich jest zredukowana). Dlatego w języku polskim mówi się „czułki dziesięcioczłonowe”. Segment nie jest synonimem członu.

  2. Ok. Przyznam ze poszedłem nieco na skróty i po prostu skorzystałem z podsuniętego opisu. Usunę kontrowersyjne zdanie z cofaniem odwłoka pod pokryyw w czasie rzekomego żerowania na kwiatach.
    Dziękuję bardzo

Leave a Reply