Tenebrionidae – Czarnuchowate
Przedplecze i pokrywy uderzająco wydłużone, ciemnobrązowe, lub kasztanowe, wyraźnie punktowane. Przedplecze tak szerokie, jak podstawa pokryw.
- Liczebność. Pospolity i liczny
- Biotop. Głównie lasy liściaste i mieszane; najczęściej znajdowany pod korą wciąż stojących drzew zaatakowanych przez korniki
- Wymiary. Długość ciała 5.5-8 mm
- Aktywność. Marzec – październik
- Lokalizacja. Łódzkie. Występuje w całym kraju
- Pokarm. Imagines przypuszczalnie pantofagiczne. Larwy drapieżne, żerują w chodnikach korników z rodzajów Xyleborus (rozwiertek) i Trypodendron (drwalnik)
- Podobne. Inne gatunki z tego rodzaju są mniej smukłe i wyraźnie mniejsze. W zależności od gatunku różnią się ubarwieniem lub szerokościa przedpelcza (węższe od pokryw u Corticues longulus). Nieco podobne są też chrząszcze z rodziny Bothrideridae, bez wyjątku bardzo rzadkie
- Uwagi. Identyfikacja Rafał Celadyn
- Uwagi 2. Autor obserwacji – avidal
- C.unicolor w bazie BioMap
Czesc .Piszesz ze ten gatunek jest pantofagiczny .Czyli czym sie zywi?
Wszystkożerne po prostu
Ok.Dzieki.Myslalem ze wtedy uzywa sie terminu polifagiczny.
Polifagiczny znaczy wielożerny. W moim rozumieniu jest terminem węższym – używa się go zwykle w odniesieniu do gatunków fitofagicznych tolerujących szeroki wachlarz roślin z różnych rodzin. Pantofag to wszystkożerca, czy raczej wszechżerca – jego pożywienie jest wybitnie różnorodne. To ewidentny oportunista, najmniej wyspecjalizowany w swojej diecie ( kolejno: monofag – oligofag – polifag – pantofag )