Leucophora spp.

Anthomyiidae – Śmietkowate
Szare lub brązowe kleptopasożytnicze muchy – satelity krążące wokół gniazd dzikich pszczół, aby korzystając z okazji złożyć w nich jaja. Oczy samic rozdzielone szerokim, a samców wąskim czołem. Poszczególne gatunki bardzo podobne do siebie i oznaczenie ich jest bardzo trudne. O przynależności gatunkowej decyduje na ogół obecność konkretnych szczecinek. Samice wyposażone w pokładełko zaopatrzone w szczecinki. W Polsce co najmniej 8 gatunków.

Widzew 08.05.2013

Łódź – Widzew 08.05.2013 ♂

Potok Wielka Puszcza 13.05.2023 Fot. Jerzy Tomiak

Widzew 15.05.2013

Łódź – Widzew 15.05.2013 ♂

 1. Liczebność. Pospolite
 2. Biotop. Tereny otwarte – łąki, skraje lasów, piaskownie, kserotermy i inne
 3. Wymiary. Długość ciała 4-6 mm
 4. Aktywność. Kwiecień – sierpień
 5. Lokalizacja. Łódzkie, śląskie. Występują w całym kraju
 6. Pokarm. Nektar, pyłek. Larwy zjadają zmagazynowane przez gatunek żywicielski zapas pyłku zmieszanego z nektarem. Samice często nawiedzają pszczolinki Andrenidae
 7. Podobne. Niektóre rączyce Tachinidae, a bardziej ścierwicowate Sarcophagidae
 8. Uwagi. Autorzy obserwacji – Jerzy Tomiak avidal
Las wiączyński 14.05.2015

Las wiączyński 14.05.2015 ♂ Widoczne charakterystyczne dla rodzaju ciemne plamy na twarzy

Las wiączyński 14.05.2015

Las wiączyński 14.05.2015 ♂


avidal

14 thoughts on “Leucophora spp.

 1. Z moich obserwacji wynika, że Leucophora nigdy nie siada z rozłożonymi skrzydłami. Tak więc pierwszą bym wykreśliła, szczególnie, że wygląda inaczej (Tachinidae? Sarcophagidae?). Trzecią oczywiście też – i ta mucha jest tu najciekawsza. Taką dziwaczną buźkę mają niektóre ścierwicowate, a najbardziej z nich podobna jest Miltogramma.

 2. Tez mi te dwie nie pasowały od dłuzszego czasu. Zamierzałem je zweryfikować i oczywiscie, tradycyjnie zapomniałem. Fajnie, ze mogę na Ciebie liczyć. Masz oko do much. W ciągu dnia usunę 2 fałszywki. Ba, spróbuję je poprawnie zidentyfikować. Dzięki wielkie.

 3. Ze ścierwicowatymi mam zawsze problemy. Jest ich wiele gatunków (pomijając ten najbardziej typowy, czy Sarcophagę w licznych jej wariantach), a zdjęć w necie jak na lekarstwo. Z reguły najwyżej mogę się domyslać, że w grę wchodzi ta rodzina.
  Teoretycznie jakiś Muscid to też może być. Te długie czułki… mało jest much z takimi.

 4. Radzido – ta z długimi czułkami to Metopia, a druga z nich Miltogramma cf. germari. Poszedłem na skróty i poprosiłem o pomoc. Id by Zeegers from Diptera. info.

 5. Metopia, czyli jednak ścierwicowata. Muszę poszukać w swoich starych zbiorach, może taką mam. Jak widzę, z Miltogrammą trafiłam, jest to jakiś powód do dumy (szczególnie, że znam ją tylko ze zdjęć).
  Dzięki za informację.

 6. Błonkówki są zaraz za muchami. Diptera to numer jeden – sądziłem, że to widać. Cieszę, się, że mamy ze sobą tyle wspólnego. Choć nie ma wątpliwości, ze równie wiele nas różni; choćby stosunek do azjatki, czy szrotówka kasztanowcowiaczka.

Leave a Reply