Anthomyiidae – Śmietkowate
Szare lub brązowe kleptopasożytnicze muchy – satelity krążące wokół gniazd dzikich pszczół, aby korzystając z okazji złożyć w nich jaja. Oczy samic rozdzielone szerokim, a samców wąskim czołem. Poszczególne gatunki bardzo podobne do siebie i oznaczenie ich jest bardzo trudne. O przynależności gatunkowej decyduje na ogół obecność konkretnych szczecinek. Samice wyposażone w pokładełko zaopatrzone w szczecinki. W Polsce co najmniej 8 gatunków.
- Liczebność. Pospolite
- Biotop. Tereny otwarte – łąki, skraje lasów, piaskownie, kserotermy i inne
- Wymiary. Długość ciała 4-6 mm
- Aktywność. Kwiecień – sierpień
- Lokalizacja. Łódzkie, śląskie. Występują w całym kraju
- Pokarm. Nektar, pyłek. Larwy zjadają zmagazynowane przez gatunek żywicielski zapas pyłku zmieszanego z nektarem. Samice często nawiedzają pszczolinki Andrenidae
- Podobne. Niektóre rączyce Tachinidae, a bardziej ścierwicowate Sarcophagidae
- Uwagi. Autorzy obserwacji – Jerzy Tomiak avidal
Z moich obserwacji wynika, że Leucophora nigdy nie siada z rozłożonymi skrzydłami. Tak więc pierwszą bym wykreśliła, szczególnie, że wygląda inaczej (Tachinidae? Sarcophagidae?). Trzecią oczywiście też – i ta mucha jest tu najciekawsza. Taką dziwaczną buźkę mają niektóre ścierwicowate, a najbardziej z nich podobna jest Miltogramma.
Tez mi te dwie nie pasowały od dłuzszego czasu. Zamierzałem je zweryfikować i oczywiscie, tradycyjnie zapomniałem. Fajnie, ze mogę na Ciebie liczyć. Masz oko do much. W ciągu dnia usunę 2 fałszywki. Ba, spróbuję je poprawnie zidentyfikować. Dzięki wielkie.
Do much oko mam, za to do błonkówek wcale. I z biegiem czasu nic a nic nie robi się lepiej.
Daj tutaj znać, co Ci wyszło z pierwszej. Bardzo jestem ciekawa.
Ok, ale to może potrwać kilka dni. Weekendy rezerwuję dla rodziny
Oczywiście, absolutnie nie ma pośpiechu.
Jedno jest pewne już teraz – rączycy tutaj nie było. Pozostaje Sarcophagidae
Ze ścierwicowatymi mam zawsze problemy. Jest ich wiele gatunków (pomijając ten najbardziej typowy, czy Sarcophagę w licznych jej wariantach), a zdjęć w necie jak na lekarstwo. Z reguły najwyżej mogę się domyslać, że w grę wchodzi ta rodzina.
Teoretycznie jakiś Muscid to też może być. Te długie czułki… mało jest much z takimi.
Radzido – ta z długimi czułkami to Metopia, a druga z nich Miltogramma cf. germari. Poszedłem na skróty i poprosiłem o pomoc. Id by Zeegers from Diptera. info.
Metopia, czyli jednak ścierwicowata. Muszę poszukać w swoich starych zbiorach, może taką mam. Jak widzę, z Miltogrammą trafiłam, jest to jakiś powód do dumy (szczególnie, że znam ją tylko ze zdjęć).
Dzięki za informację.
Ja dziękuję bardziej.
No tak, dzięki mnie Twoje zbiory wzbogaciły się o dwa nowe gatunki. 😉
A muchówki lubię najbardziej
To tak jak ja.
A byłam przekonana, że błonkówki.
Błonkówki są zaraz za muchami. Diptera to numer jeden – sądziłem, że to widać. Cieszę, się, że mamy ze sobą tyle wspólnego. Choć nie ma wątpliwości, ze równie wiele nas różni; choćby stosunek do azjatki, czy szrotówka kasztanowcowiaczka.