Nephrotoma pratensis – Nerkosz tygrysi

Tipulidae – Koziułkowate
Głowa i tułów szaro-czarne z żółto-pomarańczowymi plamkami (niekiedy plamki są brązowo-żółte aż do niemal brunatnych); plamka między oczami o kształcie charakterystycznym dla gatunku. Twarz pomiędzy oczami, powyżej wargi górnej jest żółta – istotna cecha diagnostyczna gatunku. Pomarańczowo-żółte plamki także na bokach scutellum. Odwłok jednolicie szary, bez żółtych przepasek poprzecznych, jedynie z żółtymi plamkami na bokach tergitów 2-7. Odwłok samicy zakończony ostrym pokładełkiem, odwłok samca tępo ścięty. Skrzydła przezroczyste; pterostigma z wyraźną, czarno-brązową plamą.

N.pratensis female

Łódź – BRUS 25.05.2019 ♀

N pratensis

Łódź – BRUS 25.05.2019 ♀

N.pratensis

Łódź – BRUS 25.05.2019 ♀

  1. Status. Pospolity. Występuje w całym kraju
  2. Siedlisko. Głównie piaszczyste skraje lasów, zwłaszcza z udziałem sosny, wydmy śródleśne oraz leśne polany
  3. Wymiary. ?
  4. Aktywność. Kwiecień – maj/czerwiec z apogeum pojawu w maju (gatunek wiosenny, w drugiej połowie czerwca już prawie niemożliwy do odnalezienia)
  5. Lokalizacja. Łódzkie
  6. Pokarm. Nektar. Larwy fitofagiczne, żerują na korzeniach traw i być może innych roślin; w ciągu dnia także na nadziemnych częściach roślin
  7. Podobne. Najbardziej podobnego Nephrotoma croceiventris można odróżnić po czarnej twarzy nad wargą górną i niejednolicie ubarwionym, szaroczarnym odwłoku. U Nephrotoma crocata na tergitach widoczne są szerokie żółte przepaski poprzeczne. Inne nerkosze są ogólnie jaśniej ubarwione
  8. Uwagi. Autor obserwacji – avidal

avidal

2 thoughts on “Nephrotoma pratensis – Nerkosz tygrysi

  1. Czas lotu to kwiecień – maj/czerwiec z apogeum pojawu w maju (gatunek wiosenny, w drugiej połowie czerwca już prawie niemożliwy do odnalezienia).

Leave a Reply