Leptoglossus occidentalis – Wtyk amerykański

Coreidae – Wtykowate
Głowa brązowa lub czarna, z trzema czerwonożółtymi podłużnymi smugami. Na brązowożółtych pokrywach utworzony z jasnych linii deseń w kształcie litery „H”. Connexivum dwubarwne. Tylne nogi silnie wydłużone; tylne golenie blaszkowato rozszerzone.

Lep.occidentalis

Katowice 09.10.2018 Fot. Paweł Niemiec

L.occidentalis

Katowice 07.10.2012 Fot. Paweł Niemiec

Łódzki Ogród Botaniczny 2019 Fot. Włodek Wypych

Leptoglossus

Suchy Bór 29.10.2010 Fot. Grzegorz Hebda

 1. Liczebność. Po raz pierwszy stwierdzony w Polsce w 2007 roku i od tego czasu sukcesywnie zasiedla kolejne regiony w całym niemal kraju; przypuszczalnie wkrótce dotrze, lub już dotarł na Wyżynę Łódzką. Obecnie pospolity i miejscami bardzo liczny. Edit: jesienią 2019 roku pojedynczy osobnik został złowiony w Łodzi przez Markusa
 2. Biotop. Biotopy z sosną, w tym skraje lasów,  zręby, ogrody. Chętnie przebywa na terenach ruderalnych w bliskim sąsiedztwie gospodarstw, lub wręcz w miastach i osiedlach, w których szuka miejsc do zimowania
 3. Wymiary. Długość ciała 15-18 mm
 4. Aktywność. Od wczesnej fenologicznej wiosny do jesieni. Zimuje imago
 5. Lokalizacja. Dolny i Górny Śląsk, łódzkie; myślę, że można zaryzykować opinię, że występuje obecnie w całym kraju (rok 2020)
 6. Pokarm. Związany głównie z sosnami; imagines i larwy wysysają nasiona z szyszek, przypuszczalnie także innych drzew iglastych
 7. Podobne. Charakterystyczny wtykowaty o imponujących rozmiarach
 8. Uwagi. Znanym parazytoidem jest Trichopoda pennipes
 9. Uwagi 2. Autorzy obserwacji – Barnaba Paweł Niemiec Grzegorz Hebda Włodek Wypych Jacek Strojny avidal
 10. Więcej o gatunku
 11. Rozmieszczenie
 12. Wymowa: leptoglossus okcidentalis

Kobiele Wielkie 14.10.2020 Fot. Jacek Strojny

Kobiele Wielkie 14.10.2020 Fot. Jacek Strojny

Kobiele Wielkie 14.10.2020 Fot. Jacek Strojny

Łódź 04.10.2020 Fot. Barnaba

Niedośpielin 06.02.2021 Fot. Jacek Strojny

Łódź 04.10.2020 Fot. Barnaba

Moszczenica 12.08.2021


avidal

126 thoughts on “Leptoglossus occidentalis – Wtyk amerykański

 1. Dzisiaj, 06.01.2020r, na firanie, w domu znalazlam osobnika tego gatunku- Puszczykowo, koło Poznania. Mam zdjęcie, ale nie wiem jak je dołączyc do wpisu?

 2. Cyt: Edit: jesienią 2019 roku pojedynczy osobnik został złowiony w Łodzi przez Markusa
  W styczniu i lutym co najmniej 5 osobników w moim domu pod Łodzią.

 3. Od wakacji 2019 jako 1cm maluch mieszka na parapecie w Sopocie .Super grzeczny gość , nawet nazwałam go Roger. Nie wydziela zapachu prawdopodobnie gdyż je Mandarynkę. Pozdrawiam xxxD

 4. Dzisiaj tj.29.10.2020 złapałem do słoika dwie żywe sztuki i jednego zabiłem.parę dni temu zabiłem jednego na podłodze w kuchni-KIELCE ZDZISŁAW. Co zrobić ze złapanymi? może gdziś oddac?Np. do badań?

 5. Wg strony: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/wtyk-amerykanski-czy-jest-niebezpieczny-jak-wyglada-aa-7XyX-naAx-8cD6.html Wtyk amerykański jest gatunkiem inwazyjnym – to szkodnik, który może powodować zamieranie drzew. wg Journal of Medical Entomology”1 „moze czlowieka zaatakować przypadkowo. Do zdarzenia doszło w Budapeszcie, a osoba pogryziona była znajomą naukowców”
  CZAS: 22.04.2021 Wtyka znalazłem w łazience (wg strony PZ: w rzadzkich przypadkach poprzez swoje kłujki naruszają rury instalacji wodnej” MIEJSCE: okolice Kalisza. Pozdrawiam

 6. To rzadki przypadek. Każdy owad może ukąsić/użądlić jeśli ma czym. Zwłaszcza jeśli czuje się zagrożony. Może po prostu wystarczy nie brać do ręki bez potrzeby… Takie historie można sobie darować, albo demonizować zagrożenie. Jak kto woli.
  Natomiast wtyk w roli niszczyciela rur kanalizacyjnych to czysty absurd, jak dla mnie. Bzdura.
  Pozdrawiam, ale absolutnie nie podzielam obaw.

  • O każdym roślinożernym gatunku owada można napisać, że to „szkodnik”. Tyle tylko, że to absurdalny sposób widzenia świata przyrody. Ten Wtyk żywi się się sokiem młodymi szyszkami i igłami głównie sosny. Ile szyszek i igieł jest w stanie uszkodzić w trakcie swojego życia ? Liczba bez znaczenia dla przetrwania drzewa. Wielokrotnie więcej zjedzą ptaki, wiewiórki itp. Pojęcie szkodnik odnosi się tylko do tych owadów i innych organizmów, które w pewnych, powtarzających się okolicznościach, pojawiają się masowo, w tak ogromnych ilościach, że faktycznie mogą doprowadzić do gospodarczo istotnych szkód. Nasze pluskwiaki z Wtykiem amerykańskim włącznie nigdy nie występują w takich masowych gradacjach. W necie, w codziennej prasie znajduje się ogrom bzdurnych informacji, wprowadzających niezorientowanych w błąd. A co do tych rur, to już piramidalny absurd.

 7. Październik 2021 – Sosnowiec. Dwa osobniki zaobserwowane w mieszkaniu na 11 piętrze. Pewnie szukały schronienia na zimę. BTW też nie wierzę w historię z rurami.

Leave a Reply