Tritomegas sexmaculatus – Siedliszek sześcioplamy

Cydnidae – Ziemikowate
Ciało czarne, błyszczące. Scutellum czarne. Białe plamy na bokach przedplecza sięgają poza połowę bocznych krawędzi przedplecza. Pokrywy czarne z nieregularnymi, białymi plamami. Zakrywka (membrana) czarna, w kolorze scutellum lub niewiele od scutellum jaśniejsza.

Łódź – BRUS 09.09.2020

Łódź – BRUS 09.09.2020

Radowice 31.05.2013 Fot. Ryszard Orzechowski

Radowice 31.05.2013 Fot. Ryszard Orzechowski

 1. Liczebność. Nadal rzadki, choć wydaje się konsekwentnie zdobywać kolejne stanowiska w całym kraju. Edit 2019: gatunku nie można już uznawać za rzadki, widywany jest regularnie. Pierwsze udokumentowane osobniki odnalezione dopiero w 2008 roku, a faktycznie jeszcze wcześniej (jak podaje Radzido)
 2. Biotop. Murawy kserotermiczne, zarośla, ogrody, tereny ruderalne
 3. Wymiary. Długość ciała 5.5-7.5 mm
 4. Aktywność. Marzec – październik. W krajowych warunkach zimuje imago
 5. Lokalizacja. Lubuskie, łódzkie
 6. Pokarm. Soki roślinne jasnotowatych; chętnie mierznicy czarnej
 7. Podobne. U Tritomegas bicolor zakrywka jest jaśniejsza, a białe plamy na przedpleczu nie sięgają poza połowę bocznych krawędzi przedplecza
 8. Uwagi. Jednym ze znanych parazytoidów jest Clytiomya continua
 9. Uwagi 2. Autor jednej z obserwacji – Ryszard Orzechowski
 10. Więcej o gatunku
 11. Rozmieszczenie

5 thoughts on “Tritomegas sexmaculatus – Siedliszek sześcioplamy

 1. Piszesz, że nadal rzadki, a z mojego punktu widzenia to pospoliciak. Spotykam go parę razy w każdym sezonie (pierwsze zdjęcia mam z 2007, więc jednak był już wcześniej niż w 2008!) i to w różnych rejonach miasta. Natomiast nigdy nie udało mi się natknąć na T.bicolor.

 2. Zgadzam sie rzadki nie jest Aneta z entomo.forum napisala mi kiedys ze obecnie widuje go nawet czesciej niz T.bicolor.Po prostu danych nie zaktualizowales ciezko nad wszystkim czuwac przy takiej ilosci gatunkow.

Leave a Reply