Cydnidae – Ziemikowate
Ciało czarne, błyszczące. Scutellum czarne. Białe plamy na bokach przedplecza sięgają poza połowę bocznych krawędzi przedplecza. Pokrywy czarne z nieregularnymi, białymi plamami. Zakrywka (membrana) czarna, w kolorze scutellum lub niewiele od scutellum jaśniejsza.
- Liczebność. Nadal rzadki, choć wydaje się konsekwentnie zdobywać kolejne stanowiska w całym kraju. Edit 2019: gatunku nie można już uznawać za rzadki, widywany jest regularnie. Pierwsze udokumentowane osobniki odnalezione dopiero w 2008 roku, a faktycznie jeszcze wcześniej (jak podaje Radzido)
- Biotop. Murawy kserotermiczne, zarośla, ogrody, tereny ruderalne
- Wymiary. Długość ciała 5.5-7.5 mm
- Aktywność. Marzec – październik. W krajowych warunkach zimuje imago
- Lokalizacja. Lubuskie, lubelskie, łódzkie, mazowieckie
- Pokarm. Soki roślinne jasnotowatych; chętnie mierznicy czarnej
- Podobne. U Tritomegas bicolor zakrywka jest jaśniejsza, a białe plamy na przedpleczu nie sięgają poza połowę bocznych krawędzi przedplecza
- Uwagi. Jednym ze znanych parazytoidów jest Clytiomya continua
- Uwagi 2. Autorzy obserwacji – Marek Nowacki Paweł Głowacki Lucyna Bugiera Ryszard Orzechowski Ricosz avidal
- Więcej o gatunku
- Rozmieszczenie
Piszesz, że nadal rzadki, a z mojego punktu widzenia to pospoliciak. Spotykam go parę razy w każdym sezonie (pierwsze zdjęcia mam z 2007, więc jednak był już wcześniej niż w 2008!) i to w różnych rejonach miasta. Natomiast nigdy nie udało mi się natknąć na T.bicolor.
Zgadzam sie rzadki nie jest Aneta z entomo.forum napisala mi kiedys ze obecnie widuje go nawet czesciej niz T.bicolor.Po prostu danych nie zaktualizowales ciezko nad wszystkim czuwac przy takiej ilosci gatunkow.
A mnie nie udało się natknąć na T.sexmaculatus.
Pisałem to kilka lat temu, przez ten czas chyba faktycznie stał się liczniejszy. Poprawię.
Dzisiaj spotkałem na działce w Białymstoku.
A więc Podlasie również wziął we władanie…