Mantidae – Modliszkowate
Zielona, brązowa, lub żółta, o trójkątnej głowie. Przednie odnóża wyposażone w narządy chwytne; u podstawy przednich odnóży charakterystyczne plamy. Płeć najłatwiej rozróżnić po liczbie sternitów odwłoka, których u samicy jest 6 a u samca 8. Samica ma ograniczoną zdolność lotu, samce fruwają zdecydowanie chętniej.
- Liczebność. Dawniej wszędzie bardzo rzadka, obecnie systematycznie tworzy nowe populacje i poszerza zasięg na północ kraju wzdłuż ściany wschodniej; w roku 2013 dotarła do Olsztyna. Mimo to wciąż EN CR
- Biotop. Ciepłe stanowiska trawiaste, chętnie zakrzaczone, np. murawy kserotermiczne
- Wymiary. Długość ciała 45-75 mm
- Aktywność. Sierpień – październik
- Lokalizacja. Austria, Polska – łódzkie, opolskie, mazowieckie, świętokrzyskie, śląskie, kujawsko-pomorskie. W Winiarach Zagojskich obserwowałem kilka osobników, które szczególnie upodobały sobie mikołajki, na których mimo sporych rozmiarów owadów niełatwo je wypatrzeć; kiedy wiesz już, gdzie szukać, nagle znajdujesz kolejne osobniki, które wcześniej umknęły uwadze. Stanowiskiem najbliższym Łodzi jest Bąkowa Góra pod Przedborzem. Edit 2018: modliszka dotarła do Łodzi
- Pokarm. Owady, na które czyha w bezruchu, wykorzystując maskujące ubarwienie. Samice mają w zwyczaju pożeranie samca podczas kopulacji – jednak nie jest to regułą
- Podobne. Niektóre egzotyczne modliszki, które mogą uciec z hodowli – nie mają one plam u podstawy przednich odnóży
- Uwagi. Gatunek objęty ochroną ścisłą
- Uwagi 2. Znanym pasożytem kokonów jajowych jest Podagrion pachymerum z rodziny Torymidae
- Uwagi 3. Autorzy obserwacji – Sebastian Nowosad Krzysztof Gacoń Adrian Truchta Paweł Głowacki Leszek Plackowski Krystian Ołdak Alfred Błażytko Adrian Atamańczuk Monika Pastrykiewicz avidal

Sochaczew – Wrzesień 2021 Widoczny fragment czarnobiałej plamki na wewnętrznej stronie przedniego uda – cecha diagnostyczna gatunku Fot. Leszek Plackowski
Pakiet jaj znajduje się w kapsule zwaną ooteką.
Zobacz też:
Ameles decolor
Rivetina balcanica
Empusa fasciata – Modliszka rogata
Iris oratoria – Modliszka wspaniała
Wczoraj pierwszy raz w życiu ją spotkałem. Obserwowałem u siebie na łące Anthidium oblongatum na kwiatach i zobaczyłem w trawie konika polnego w objęciach modliszki – zjadała mu głowę, a on machał nogą. Gdyby nie ten konik to wątpię czy bym ją wypatrzył bo była dobrze zamaskowana.
Ja dzisiaj znalazłam 3-dwie martwe i jedna żywa na Podlasiu.
Pierwsze spotkanie z modliszką zapada w pamięć.
Również widziałem jak pożerają prostoskrzydłe. I faktycznie, zwykle zaczynają od głowy. Makabryczne to ale i fascynujące.
Dziś spotkałem dwie modliszk w Suwałkach na Podlasiu a dokładniej na chodniku w mój zakładzie pracy 😁 jedna brązowa a druga zielona
A więc zawędrowała już tak daleko…
Gdzieś w Polsce… Na stacji kolei żelaznej… (Józefów k/Otwocka, mazowieckie, 03.09.2020 – godz. 21:30) Ale we wrześniu? Że taka mała? (foty do wglądu)
Najpierw myślałem o jakimś siatkoskrzydłym. Ale ta zieleń… Potem o jakimś prostoskrzydłym. Ale ten wolny lot… Złapałem. Ledwo obroniłem przed moim pieskiem, a skurczysyn mocny, umięśniony i kąśliwy ostatnio (jak to terrier typu bull). Samiec. Leciał kilkanaście metrów i pewnie leciałby dalej, gdyby nie my. Uwielbiam takie spotkania. I gęba roześmiana mimo koszmaru w domu. A o Smerinthus ocellata, którego ostatnio spotkałem jutro. Może jutro.
Gratuluję spotkania. Pozdrawiam
Modliszka na nawłoci. Jura, Olsztyn pod Częstochową.
hej. Wczoraj znalazłem modliszkę w Łodzi na teofilowie 😉
No to gratulacje. W naszym mieście to wciąż ekscytujące zjawisko
Znalazłem dziś samicę w okolicach Pasymia, 30km od Olsztyna. Nie spodziewałem się że dotarły tak daleko, zwłaszcza że to jest obszar gdzie temperatury są zwykle niższe niż np w środkowej części kraju.
Fajne znalezisko Michale, ale niestety nie potrafię ocenić, czy jesteś pierwszy w tej okolicy.
Ten gatunek zaczyna się robić pospolity, co cieszy. W ubiegłym roku w sierpniu było ich prawdziwe zatrzęsienie i co ciekawe na łąkach nad wodą, zapewne obficie występujące tam komary stanowią doskonałe źródło pokarmu dla nimf 🙂
Chyba jest już w całej Polsce – no, może poza północnozachodnimi krańcami.
Wczoraj widziałem już samice w „ciąży”, jak widać gorący sierpień sprzyja amorom 🙂 Co ciekawe u mnie spotykam tylko zielone osobniki.
O tak, to lato mogło jej przypaść do gustu. Chyba najgorętsze w historii. Jak tak dalej pójdzie, może jakiś inny gatunek modliszki się u nas zadomowi, kto wie.
Brązowe na pewno też tam są, choć zapewne są skromniej reprezentowane, jak wszędzie. Po prostu brązowe Cię unikają póki co
Dzień dobry. Znalazłam taką modliszkę na ścianie bloku – jestem w Bułgarii. Osobnik chyba kończy swój żywot, prawdopodobnie jest to samica po złożeniu jaj, ponieważ jest kompletnie bez sił i odwłok ma bardzo szczupły i wykrzywiony. Okaz ma zielony kolor z bordowymi akcentami.
Bardzo możliwe, że Twoje oznaczenie oraz przypuszczenia na temat kondycji osobnika są prawidłowe. Jeśli chcesz, możesz przysłać zdjęcie.
Nie wiem jak, więc daję w linkach
https://tinypic.host/i/modliszka-bg1.D0u0j
https://tinypic.host/i/modliszka-bg3.D0ewS
Oznaczenie prawidłowe. Pozdrawiam
Dzisiaj w Łodzi spotkałem dorodną samicę – jak widać mimo nocnych przymrozków sprzed kilku dni modliszki jeszcze nadal potrafiły przeżyć.
Wygląda na to, że są zdolne do krótkotrwałych epizodów na granicy 0 stopni. Cóż – na południu Europy zimne noce również się zdarzają.