Raphidiidae – Wielbłądkowate
Ciało smukłe, czarne, metalicznie połyskujące. Przedplecze wąskie, uniesione, przypominające szyję. Na tułowiu żółte plamy. Uda czarne, golenie żółte. Skrzydła przednie przezroczyste, z 3-ema, lub 4-ema komórkami kubitalnymi za pterostigmą (komórka najbliższa wierzchołka – o ile występuje – wyraźnie mniejsza od pozostałych). Na tylnym skrzydle 4 komórki Cu. W polu kostalnym od 11 do 15 żyłek. Pterostigma czarna z dwiema żyłkami. U samicy widoczne pokładełko.

Las wiączyński 14.05.2017 Smukła larwa zdolna jest przeciskać się przez szczeliny w korze i chodniki chrząszczy
- Liczebność. Uznawana za pospolitą, lecz widuje się ją stosunkowo rzadko
- Biotop. Głównie lasy liściaste z udziałem dębu, rzadziej parki
- Wymiary. Długość ciała 13-17 mm. Długość przedniego skrzydła 9-14.5 mm
- Aktywność. Kwiecień – lipiec
- Lokalizacja. Łódzkie, podlaskie, świętokrzyskie, małopolskie. Występuje w całym kraju
- Pokarm. Imagines i szalenie ruchliwe, sześcionogie larwy są drapieżne. Polują na mszyce, czerwce, korniki i inne drobne owady oraz ich larwy i jaja (np. jaja brudnicy mniszki)
- Podobne. Inne wielbłądki, które odróżnia się przede wszystkim po użyłkowaniu skrzydeł i kształcie oraz barwie pterostigmy. U Raphidia ophiopsis żyłek kostalnych jest 8-9, u Xanthostigma xanthostigma 6-8
- Uwagi. Poczwarka typu wolnego, czyli zdolna do aktywnego przemieszczania się
- Uwagi. Autorzy obserwacji – Magdalena Williams avidal

Czerwonymi kropkami zaznaczyłem 4 komórki kubitalne za pterostigmą (ostatnia, najmniejsza komórka często zanika). Na żółto zaznaczyłem żyłki łączące pole kostalne z polem subkostalnym
Skuteczną hodowlę znalezionej larwy przeprowadziła Magdalena Williams, dzięki czemu miała okazję przyjrzeć się procesowi rozwojowemu gatunku. Efekty poniżej.
Więcej fotografii oraz komentarze dotyczące szczegółów hodowli na blogu.