Idaea serpentata – Krocznik wężowiak

Geometridae – Miernikowcowate
Skrzydła od szarożółtych po rdzawobrunatne. Na przednim skrzydle trzy, a na tylnym dwie (samica) lub trzy (samiec) faliste, ciemniejsze od tła przepaski poprzeczne. Na tylnym skrzydle widoczna ciemna plamka miedzy wewnętrzną a środkową przepaską. Strzępina ciemna.

Tczew 23.06.2013 ♂ Fot. Alek Brzozowski

 1. Status. Szeroko rozsiedlony, miejscami liczny
 2. Siedlisko. Skraje lasów, parki, zręby, polany, ogrody, łąki, murawy, tereny ruderalne
 3. Wymiary. Rs 15-21 mm
 4. Okres lotu. Czerwiec- sierpień. Zimuje gąsienica
 5. Lokalizacja. Pomorskie
 6. Pokarm. Gąsienice żerują na rozmaitych roślinach zielnych –  chętnie na mniszkach, szczawiach, przytuliach i macierzankach
 7. Podobne. Przede wszystkim Idaea ochrata, u którego zwykle, choć nie zawsze brak ciemnych plamek na tylnych skrzydłach, a strzępina jest jaśniejsza
 8. Uwagi. Autor obserwacji – Alek Brzozowski
 9. I.serpentata na Lepiforum

Rodzaj Idaea - Krocznik


avidal

4 thoughts on “Idaea serpentata – Krocznik wężowiak

 1. Na tylnym skrzydle motyla ze zdjęcia wyraźnie widać trzy przepaski. Jest to cecha charakterystyczna dla samca gatunku, samica ma dwie (dymorfizm płciowy). Oczywiście u płci występuje też różnica w budowie czułków.
  Plamkę środkową (na tylnym skrzydle) można też spotkać u Idaea ochrata, choć nie często, a więc nie jest to cecha jednoznaczna.

 2. Powyżej piszesz, że u I. ochrata występuje plamka środkowa, choć nie zawsze. Tym czasem na stronie tego gatunku piszesz, że plamek brak (do poprawy).
  Jeżeli plamki występują u obu gatunków, to różnią się położeniem. U powyższego gatunku plamka środkowa zawsze znajduje się pomiędzy pierwszą a drugą przepaską drugiego skrzydła. U Idaea ochrata plamka środkowa (jeżeli występuje) znajduje się pomiędzy nasadą drugiego skrzydła a pierwszą przepaską (drugiego skrzydła).
  Ochratę mam dość dobrze sfoconą, jak znajdę to wyślę (nie mogę w tym swoim bajzlu się połapać, a już półtora roku siedzę).

Leave a Reply