Nymphalidae – Rusałkowate
Wierzch skrzydeł samca intensywnie pomarańczowy z deseniem utworzonym z czarnych plamek. U samicy tło wierzchu skrzydeł przednich zwykle szarobrązowe, tylnych pomarańczowe. Spodnia strona tylnych skrzydeł u obu płci kremowobiała z dwoma pomarańczowymi przepaskami i rzędami czarnych plam. Gąsienice wielobarwne, na ogół białopomarańczowoczarne; z ubarwienia przypominają spodnią stronę tylnych skrzydeł.
- Liczebność. Rzadka, lokalnie liczna. Czerwona Lista kat. VU
- Biotop. Gorące, suche, otwarte stanowiska – murawy kserotermiczne, wrzosowiska, skąpo porośnięte roślinnością wydmy śródleśne, przytorza i polany
- Wymiary. Rs 30-45 mm
- Okres lotu. Koniec maja – początek sierpnia. Gąsienice od sierpnia do maja
- Lokalizacja. Mazowieckie, lubelskie – Sobiborski Park Krajobrazowy. Występuje w okolicach Inowłodza (info Jacek Kurzawa)
- Pokarm. Nektar. Gąsienice żerują na rozmaitych roślinach zielnych: dziewannach, babkach, przetacznikach, rdestach, kozłkach, a najchętniej na lnicy pospolitej i na czyśccu prostym
- Podobne. Nieco podobny spód skrzydeł ma Melitaea cinxia. Bardziej podobna Melitaea trivia w Polsce nie występuje
- Uwagi. Autorem niektórych obserwacji jest Paweł Głowacki
- M.didyma w bazie BioMap
- M.didyma na Lepiforum
W artykule Dr.hab. Marcina Sielezniewa o tym gatunku znalazłem informacje ze gatunek ten tworzy bardzo osiadle populacje a zdolnosc osobnikow do przemieszczania sie miedzy sasiadujacymi ze soba koloniami jest bardzo ograniczona.Co za pewne jest jedna z przyczyn zanikania tego gatunku.
Z zach. Polski juz sie wycofal zupelnie.
I jeszcze jedna rzecz ten gatunek prawdopodobnie jak i inne przeplatki jest niejadalny dla drapieznikow ze wzgledu na drazniace glikozydy.
Zawsze to jakies dodatkowe informacje.