Tortricidae – Zwójkowate
Przednie skrzydło dość zmienne w ubarwieniu, od jasnobrązowego poprzez brunatny do niemal czarnego, z szeroką pomarańczowożółtą przepaską w połowie długości obejmującą połowę szerokości skrzydła; intensywność barwy tej przepaski zależy od wieku motyla i z wiekiem staje się ona coraz bledsza. 4 bardzo podobne gatunki.
- Liczebność. Dichrorampha petiverella i Dichrorampha vancouverana stosunkowo pospolite
- Biotop. Łąki, zarośla, ogrody, wrotyczowiska, polany, skraje lasów, parki
- Wymiary. Rs 10-16 mm
- Okres lotu. Maj – sierpień
- Lokalizacja. Łódzkie, lubelskie. Występują w całym kraju
- Pokarm. Gąsienice żerują głównie na wrotyczach i krwawnikach
- Podobne. 4 bardzo podobne gatunki właściwie niemożliwe do rozróżnienia na podstawie fotografii terenowych, tym bardziej, ze związane są z tymi samymi roślinami żywicielskimi, różnice tkwią m.in. w rozmiarach. Do gatunków bliźniaczych zaliczają się: pospolite Dichrorampha petiverella i Dichrorampha vancouverana, oraz rzadsze Dichrorampha flavidorsana i Dichrorampha alpinanai
- Uwagi. Autorzy obserwacji – Ricosz avidal
Jak wyżej napisano formy nominatywne nierozróżnialne na fotografiach. Jednak zmienność gatunkowa pozwala często określić gatunek z rodzaju, z dużym prawdopodobieństwem.
Na zdjęciu trzecim i czwartym najpewniej Dichrorampha flavidorsana, tylko u tego gatunku rzadko występująca cecha, szeroko (do końca skrzydła) rozciągnięta rogalikowata plama „grzbietowa”.
Na zdjęciu kol. Rikosza samiec po lewej, gdyby siedział pojedynczo nie do rozróżnienia, ale z taką „panią” już tak.
Super, jedna zagadka mniej. Pomyślę, jak wykorzystać Twoje informacje. Dziękuję.
Ewentualnie nie twórz nowych stron tylko dodaj cf w rodzaju na stronie. Przy okazji dodam dwa inne gatunki z rodzaju o nieczęsto spotykanych cechach. Takich, które są relatywnie charakterystyczne (nie często spotykane).
Tak też uczyniłem. Pozdrawiam