Zygaenidae – Kraśnikowate
Znany też jako kraśnik karyncki. Skrzydła przednie czarne, zwykle z granatowym połyskiem. Plamy czerwone, rzadziej żółte lub brunatne, z wyraźnie lub słabo zarysowaną białą obwódką. Skrzydła tylne czerwone, rzadziej żółte. Na odwłoku czerwona obrączka, lub cały odwłok czarny. Gąsienica zwykle seledynowa z żółtymi i czarnymi plamkami.
- Liczebność. Na południu bywa liczny (na Ponidziu bardzo liczny , w okolicach Łodzi bardzo rzadki NT
- Biotop. Słoneczne, suche skraje lasów i zarośli, murawy kserotermiczne i murawy o podłożu wapiennym; motyle niejednokrotnie zbierają się w skupiska i nawet kilka osobników można spotkać na jednym kwiecie
- Wymiary. Długość ciała 12-15 mm. Rs 25-34 mm
- Okres lotu. Czerwiec – sierpień
- Lokalizacja. Łódzkie – widzewskie przytorza o wapiennym podłożu i nasypy z południową ekspozycją. Do 2011 roku populacja radziła sobie bardzo dobrze. Potem kolejarze zaorali teren i zniszczyli biotop. Od tego czasu tego gatunku już tam nie ma. Poza tym jedynym odkrytym przeze mnie stanowiskiem najbliżej Łodzi notowany z Muraw Dobromierskich. Rok 2014: populacja widzewska jednak przetrwała. 15 lipca obserwowałem 3 osobniki w nietypowej dla gatunku scenerii. 2 z nich siedziały na baldachach, trzeci na kamieniu! Ich obecność w tym miejscu to szalenie miła niespodzianka
- Pokarm. Nektar. Gąsienice żerują na sparcetach, komonicach, szyplinach i innych roślinach z rodziny motylkowych (bobowatych)
- Podobne. Łatwy do rozpoznania
- Uwagi. Autor obserwacji – avidal
- Z.carniolica w bazie BioMap
- Z.carniolica na Lepiforum
widzieliśmy kilka dni temu w Zgierzu, ale głowy nie dam czy to był właśnie ten gatunek. Dwa motyle przedłużały gatunek i też niedaleko torów. Trochę się śpieszyłem, więc nawet nie próbowałem robić zdjęć. Tym niemniej, niezwykłej urody łuskowce. I bardzo udane zdjęcia u Ciebie, zwłaszcza dwa tegoroczne.
Jeśli spotkasz ponownie, koniecznie zrób fotkę. Wtedy będzie można dodać kolejną lokalizację z naszych stron.