Sphaeridium scarabaeoides – Gomolatka żukowata

Hydrophilidae – Kałużnicowate
Ciało owalne, błyszczące. Głowa i przedplecze czarne. Pokrywy najczęściej z dwoma parami plam –  pierwsza para plam czerwona, wyraźnie zaznaczona, położona ukośnie w stosunku do szwu pokryw; druga para plam zakrywa wierzchołki pokryw, jaśniejsza od pierwszej. Z rzadka zdarzają się jednak osobniki pozbawione pierwszej pary plam i wtedy trudno je oznaczyć.

Sphaeridium

Łódź – Widzew 14.07.2016

Sphaeridium in copula

Łódź – Widzew 14.07.2016

Sph. scarabaeoides

Łódź – Widzew 14.07.2016

S.scarabaeoides

Łódź – Widzew 14.07.2016

  1. Liczebność. Bardzo pospolita i liczna
  2. Biotop. Łąki i pastwiska, na których wypasane są krowy i konie
  3. Wymiary. Długość ciała 5.5-7.5 mm
  4. Aktywność. Marzec – październik
  5. Lokalizacja.  Łódzkie. Występuje w całym kraju
  6. Pokarm. Imagines i larwy koprofagiczne. Najczęściej żerują w krowich ekskrementach, rzadziej w końskich; sporadycznie w odchodach innych zwierząt
  7. Podobne. Przede wszystkim Sphaeridium bipustulatum, u którego pierwsza para plam ułożona jest niemal równolegle do szwu pokryw, a druga para ma barwę zbliżoną do pierwszej. Jednak pewność oznaczenia daje analiza wielkości przednich pazurków u samców, oraz aparatów kopulacyjnych
  8. S.scarabaeoides w bazie BioMap

avidal

3 thoughts on “Sphaeridium scarabaeoides – Gomolatka żukowata

  1. Hej tak z ciekawości pytam oznaczałeś po narządach kopulacyjnych i pazurkach czy statystycznie wystarczający był rozkład tych plam do oznaczenia gatunku?

  2. Aha rozumiem po prostu byłem ciekaw czy też odławiasz np. po zrobieniu zdjęć i jeszcze w niektórych przypadkach preparujesz.Teraz jasne.

Leave a Reply