Syrphidae – Bzygowate
Wilgociolubny, przypominający trzmiela (częsta strategia u syrfidów) bzygowaty. Całe ciało gęsto owłosione. Scutum porasta czarne lub rude futerko. Odwłok złocisty lub czarno-biały. Płeć najłatwiej odróżnić na podstawie ułożenia oczu – u samców połączone, u samic rozdzielone.
- Status. W sprzyjających warunkach pospolita i bardzo liczna. Występuje w całym kraju
- Siedlisko. Lasy, łąki, polany, ogrody, pobrzeża wód; preferuje tereny wilgotne. Samce wykazują silne zachowania terytorialne; strzegą rewiru zawisając w powietrzu.
- Wymiary. Długość ciała 11-14 mm. Długość skrzydła 8-12 mm
- Aktywność. Kwiecień – wrzesień
- Lokalizacja. Łódzkie, pomorskie
- Pokarm. Nektar. Larwy filtrują zanieczyszczone zbiorniki wodne, zarówno naturalnie jak i sztucznie powstałe (oborniki)
- Podobne. Przede wszystkim o wiele rzadsza Cheilosia illustrata – ta ma jednak czarną, a nie pomarańczowo-miodową tarczkę (scutellum) oraz Merodon equestris wyróżniający się masywnymi udami . Także kilka innych bzygów stosujących mimikrę upodobniającą je do trzmieli (bumblebee mimic).
- Uwagi. Jednym z parazytoidów jest Graphomya maculata
- Uwagi 2. Autorzy obserwacji – Magdalena Jędro avidal
Hej nie powinno być w nazwie gatunkowej Eristalis intricaria?
Może i powinno, nie wiem. To zależy jakiego rodzaju jest nzwa rodzajowa – jeśli „Eristalis” jest rodzaju żeńskiego – to wtedy intricaria, jeśli męskiego – intricarius. A może nijakiego? Trzeba by spytać kogoś, kto zna lacinę. Ja spotkalem się z obiema formami. Kilka przykładów:
https://www.flickr.com/photos/63075200@N07/collections/72157629778653197/
https://en.wikipedia.org/wiki/Eristalis_intricarius
http://www.naturespot.org.uk/species/eristalis-intricarius
Z kolei na Diptera.info używają formy „intricaria”. Podobnie w FE – ale tym akurat nie ma się co sugerować, bo slabo u nich z aktualizacjami; wymieniają np. porzucone nazwy E.pseudorupium, czy E.lineata.
Teraz jasne dzięki ja po prostu na syrphidae .insect.pl http://syrphidae.insects.pl/checklist.php?lang=pl spotkałem się z nazwą Eristalis intricaria.A przede wszystkim bzyg piękny w terenie dałem się nabrać przez pierwsze kilka s że to trzmiel.