Acanthosomatidae – Puklicowate
Barwny pluskwiak występujący w trzech odsłonach – liczny ukrzeniec rynniec Elasmostethus interstinctus nie różni się wyglądem od rzadkiego ukrzeńca porzeczniaka Elasmostethus minor. Oba gatunki wykazywane z regionu łódzkiego. Pierwszy segment czułków długi, a kąty przedplecza tylko delikatnie zaostrzone. W 2017 roku Grzegorz Hebda wykazał znad Biebrzy trzeci gatunek z rodzaju – Elasmostethus brevis.
- Status. Pospolity w odniesieniu do jednego z dwóch gatunków
- Siedlisko. Lasy, ogrody, parki, zadrzewienia, zarośla
- Wymiary. Puklica porzeczkowa E. minor 8-10 mm. Puklica rynniec E. interstinctus 8-12 mm
- Aktywność. Kwiecień – listopad. Zimuje imago
- Lokalizacja. Anglia, Polska – łódzkie, małopolskie, lubelskie
- Pokarm. Soki roślinne, prawdopodobnie także owocowe. Larwy fitofagiczne, spotykane na liściach drzew liściastych, głównie brzozy (E.interstinctus) oraz na wiciokrzewie, olszy i klonie (E. minor)
- Podobne. Jarzmiec Cyphostethus tristriatus charakteryzuje się krótkim pierwszym członem czułków i odmiennym ubarwieniem ciała, zaś Acanthosoma haemorrhoidale ma wyraźnie ostrzej poprowadzone krawędzie boczne przedplecza. Poza tym Elasmostethusy zazwyczaj ozdobione są wiśniową plamą w górnej części tarczki (scutellum) – choć nie jest to cecha ujęta w kluczu, a wynika z moich obserwacji
- Uwagi. Parazytoidami są rączyce Subclytia rotundiventris, Lophosia fasciata i Ectophasia crassipennis
- Uwagi 2. Autorzy obserwacji – Barnaba Maks Syratt avidal
- Uwagi 3. Identyfikacja Elasmostethus interstinctus Grzegorz Gierlasiński
- Rozmieszczenie E.brevis
- Rozmieszczenie E.interstinctus
- Rozmieszczenie E.minor
kot to polizał i zaczął się pienić, czy to jest trujące?
Nie mam pojęcia, jak zjedzenie puklicy zadziała na kota, choć wątpię, aby stała mu się większa szkoda. Na pewno jest niesmaczna.