Oxycarenus lavaterae – Skupieniec lipowy

Oxycarenidae – Skupieńcowate*
Głowa, przedplecze i scutellum czarne. Skrzydła czerwonawe, w tylnej części zwykle miejscowo zaczernione. Zakrywka (membrana) srebrzysto-biała. Nogi i czułki czarne.

O.lavaterae

Nowa Sól 06.07.2019 Fot. Ryszard Orzechowski

Łódzki Ogród Botaniczny 26.07.2020 Na liściu parzeplinu brazylijskiego

o. lavaterae (1)

Hiszpania – Sagunto 29.01.2020 Fot. Maksymilian Syratt

Sandomierz 21.08.2020 In copula

 1. Status. Pierwsze stwierdzenie z naszego kraju pochodzi z 2014 roku, jednak ekspansja na większą skalę miała miejsce w 2018 roku w płd-zachodniej i południowej Polsce. Jesienią regularnie obserwowany w agregacjach liczących tysiące osobników
 2. Siedlisko. W Polsce znajdowany w pobliżu ludzkich osiedli, czy też wręcz w ich obrębie – głównie w agregacjach na pniach lipy drobnolistnej
 3. Wymiary. Długość ciała 4.5-6 mm
 4. Aktywność. Od wiosny do jesieni. Zimują imagines, gromadnie w szczelinach kory drzew liściastych
 5. Lokalizacja. Hiszpania, Polska (łódzkie, lubuskie, świętokrzyskie). W 2019 odnaleziony w Łodzi. W 2020 znalazłem pierwszego „swojego” osobnika – nietypowo, bo pojedynczo i nie na pniu drzewa, lecz na liściu egzotycznej gunnery olbrzymiej
 6. Pokarm. Imagines i larwy wysysają soki roślinne z roślin z rodziny ślazowatych oraz z nasion, liści i kory lip, rzadziej innych drzew liściastych; okazjonalnie wysysają rozmaite owoce (wymienia się morele i brzoskwinie) – jednak w polskich warunkach przypuszczalnie specjalizują się w żerowaniu na lipach: drobnolistnej, krymskiej i amerykańskiej a zdecydowanie mniej chętnie na lipie szerokolistnej. Póki co w Polsce nie obserwowano żerowania na ślazowatych (rok 2019)
 7. Podobne. Oxycarenus modestus różni się ubarwieniem pokryw, a Oxycarenus pallens także przedplecza
 8. Uwagi. Autorzy obserwacji – Jacek Katarzyński Ryszard Orzechowski Maks Syratt avidal
 9. Więcej o gatunku
 10. Rozmieszczenie
 11. Wymowa: oksykarenus lawatere
 12. * – proponowana nazwa rodziny

Zielona Góra 13.12.2022 Agreagacja Fot. Jacek Katarzyński

Zielona Góra 13.12.2022 Fot. Jacek Katarzyński

Zielona Góra 13.12.2022 Fot. Jacek Katarzyński

Łódź – BRUS 21.04.2021


avidal

18 thoughts on “Oxycarenus lavaterae – Skupieniec lipowy

 1. A do mnie bardziej przemawia wzrost bioróżnorodności, niż ewentualne uciążliwość i szkodliwość, nota bene przesadzone moim zdaniem. Może jestem w błędzie, a na pewno w mniejszości. Ale cieszy mnie nowy gatunek.
  Pozdrawiam

 2. Jest już masowo w Łodzi, dzisiaj (22.04.2020) widziałem go w 5 miejscach, a za mocno nie szukałem. Najładniejsze skupisko przy Łąkowej, naprzeciwko hotelu, setki sztuk. Warto podjechać i zrobić porządne zdjęcia, póki się nie rozejdą po gałęziach. Swoje, słabe fotki umieszczę zaraz na iNaturalist.
  Pozdrawiam!

 3. Zaatakowały moją lipę Karlin koło Piotrkowa Trybunalskiego.
  Zmyłam go ostrym strumieniem ciepłej wody z sodą oczyszczoną i płynem do zmywania. Czeka na efekty.

 4. Dzisiaj zatrzęsienie ich było na Rynku Głównym w Krakowie na jednym z drzew. Całe je obsiadły. Zdjęcie zrobiłam i odnalazłam „co to jest” na Państwa stronie. Widać, że rozprzestrzenia się insekt i na Małopolskę.

 5. Małopolska to raczej na pierwszy ogień poszła. Jest tam od jakiegoś czasu. Tak czy inaczej fajna obserwacja – ja jak dotychczas nie widziałem tak wielkich agregacji. Może dlatego, że zimą siedzę w w Łodzi a tutaj wciąż jest niezbyt liczny.

Leave a Reply