Beosus maritimus – Bodzik nadmorski

Rhyparochromidae – Brudźcowate
Głowa ciemna z dużymi, osadzonymi na bokach oczami. Przedplecze węższe od tyłu głowy, w przedniej części ciemnobrązowo-czarne, w tylnej jasnobrązowe. Scutellum z dwiema jasnymi, pionowymi smugami i jasnym wierzchołkiem, poza tym ciemne. Na cuneusie (kliniku – trójkątnym fragmencie pokrywy przed zakrywką) duża biała plama z szeroką czarna otoczką. Uda jasnobrązowożółte w części nasadowej, czarne w części apikalnej. Pierwszy człon czułków czarny lub brązowy; ostatni człon czułków z rozjaśnioną częścią nasadową.

Ochla 26.04.2014 Fot. Ryszard Orzechowski

Kraków 15.06.2020 Fot. Maksymilian Syratt

 1. Status. Rzadko obserwowany, liczny miejscami
 2. Siedlisko. Otwarte, piaszczyste i skaliste tereny z roślinami żywicielskimi, oraz łąki; znajdowany na wydmach u wybrzeży morskich
 3. Wymiary. Długość ciała 6-7 mm
 4. Aktywność. Od wiosny do jesieni. Zimuje imago
 5. Lokalizacja. Lubuskie, małopolskie
 6. Pokarm. Soki roślinne; larwy żerują na rozchodnikach i na zawciągach
 7. Podobne. Nietrudny do identyfikacji
 8. Uwagi. Do wrogów naturalnych zalicza się m.in. rączyce Catharosia pygmaea i Phasia obesa
 9. Uwagi 2. Autorzy obserwacji – Ryszard Orzechowski Maks Syratt
 10. Rozmieszczenie

avidal

6 thoughts on “Beosus maritimus – Bodzik nadmorski

 1. Mieszkam w Łodzi. Właśnie zauważyłam ich całą kolonię w donicy na balkonie gdzie zostawilam zeszłoroczne rośliny. Jest ich kilkaset!

 2. Witam. U mnie w domu.. przynoszone razem z drewnem dębowym do kominka. W składzie drewna jest ich mnóstwo. Mimo otrzepywania, oklepywania przynoszę je do domu. Chodz sobie tutaj jak u siebie dziennie zauważam czasem z 20.. 30 sztuk. Na początku próbowałem wyłapywać.. teraz już nie zwracamy uwagi.. Syn 2 latka bawi się z nimi w ganianego. I w związku z tym nasuwa się pytanie.. czy są one dla nas w jakimkolwiek sensie niebezpieczne.. czy mogą coś roznosić. Albo zagnieżdżać się gdzieś w konstrukcji drewnianej domu?

Leave a Reply