Colletidae – Lepiarkowate
Ciało czarne. Głowa i tułów pokryte czerwonobrązowymi na ogół włoskami. Na łagodnie, lecz wyraźnie zaostrzonym odwłoku kremowoszare najczęściej, filcowate , szerokie przepaski pokrywające tylne krawędzie tergitów. Na przednim skrzydle 3 komórki kubitalne Cu o podobnej wielkości. Żyłka nasadowa lekko wygięta.
- Liczebność. Pospolita, być może najliczniejsza z letnich gatunków lepiarek ( rodzaj w Polsce jest reprezentowany przez 13 gatunków )
- Biotop. Suche, nasłonecznione tereny, gdzie może gniazdować – piaskownie, urwiste brzegi zbiorników wodnych, skarpy, wąwozy; także kwietne łąki, przydroża, polany…
- Wymiary. Długość ciała 7-9 mm. Cały rodzaj Colletes zawiera się w granicach 6-15 mm
- Aktywność. Czerwiec – sierpień
- Lokalizacja. Niemcy, Polska – łódzkie, mazowieckie. Występuje w całym kraju
- Pokarm. Nektar i pyłek, który lepiarki zbierają tylnymi nogami, pomimo braku wykształconych szczoteczek
- Podobne. Poszczególne gatunki lepiarek (np. Colletes fodiens – Lepiarka kocankowa, Colletes similis) są bardzo do siebie podobne i ich identyfikacja na podstawie najlepszych nawet fotografii bywa niemożliwa. Inne pszczoły z 3 komórkami kubitalnymi, różnią się proporcją wielkości tych komórek i kształtem żyłki nasadowej – tak np. 2 komórka Cu u pszczolinek jest wyraźnie mniejsza od pozostałych, a żyłka nasadowa niemal prosta
- Uwagi. Pasożytami gniazdowymi lepiarki jedwabniczki są min. Epeolus variegatus i Miltogramma punctatum
- Uwagi 2. Oznaczenie Darecki
- Uwagi 3. Autorzy niektórych obserwacji – Marek R.Swadzba i Leszek Plackowski
Ta pierwsza samica to fodiens, ta druga(na wrotyczu) daviesanus, na końcu samiec -chyba też daviesanus. Fodiens ma bardziej żółte przepaski niż daviesanus i gęstsze punktowanie na tergitach- odległości między punktami są mniejsze od średnicy punktu, przez co tergity są matowe, a u daviesanus bardziej błyszczące bo rzadziej punktowane – odległości między punktami większe od średnicy punktu. Do fodiens bardzo podobna jest też similis( też ma gęsto puktowane tergity), ale T1 ma prawie całkowicie łysy(nawet jak jest świeża) a pierwszą przepaskę pośrodku przerwaną. U tej widać wyraźnie owłosienie na T1 i nieprzerwaną przepaskę. Samice Colletes są jeszcze możliwe do oznaczenia z fotek ale jak są świeże, im bardziej wytarte i wypłowiałe tym trudniej.
Podpisałem fotki wedle Twoich zaleceń. Opisu morfologii nie uzupełniam. Twój komentarz ( za który dziękuję ) niechaj posłuży jako jego dopełnienie.