Eridolius rufonotatus

Ichneumonidae – Gąsienicznikowate
Głowa czarna z drobnymi, białymi plamkami przy wewnętrznych krawędziach oczu. Wierzch tułowia łącznie ze scutellum intensywnie czerwony. Odwłok dwubarwny – tergity czarne, sternity białe, bądź bladożółte. Nogi czerwonopomarańczowe.

Eridolius

Łódź- Majerowskie Pole 31.05.2019 ♀

Eridolius.

Łódź- Majerowskie Pole 31.05.2019 ♀

Eridolius species

Łódź- Majerowskie Pole 31.05.2019 ♀

Eridolius female

Łódź- Majerowskie Pole 31.05.2019 ♀

  1. Status. Liczebność trudna do oszacowania; rzadko obserwowany
  2. Siedlisko. Zarośla, parki, ogrody, lasy, polany
  3. Wymiary. Długość ciała 5-6 mm
  4. Aktywność. Maj – wrzesień
  5. Lokalizacja. Łódzkie. Samicę zaskoczyłem podczas składania jaja na ofierze – i tutaj uprzejma prośba o rozpoznanie. Nawet nie jestem pewien, czy to larwa, czy poczwarka; przypuszczam że to drugie. Natomiast przynależność taksonomiczna całkowicie mnie przerasta
  6. Pokarm. Nektar. Larwy są koinobiontami gąsienic i poczwarek pilarzowatych Tenthredinidae – wymienia się rodzaj Caliroa – nie uśmiercają gospodarza wkrótce po porażeniu, lecz pasożytują na zewnątrz wciąż rozwijającej się larwy, czy poczwarki. Z tego co widać na zdjęciach, porażają również gąsienice piórolotków, a być może i innych motyli
  7. Podobne. Dzięki ekstrawaganckiemu ubarwieniu i skromnym rozmiarom nietrudny do identyfikacji
  8. Uwagi. Autor obserwacji – avidal

Dla łatwiejszej oceny tożsamości ofiary kilka dni później zrobiłem fotkę poczwarki (inny osobnik, ten sam gatunek w tym samym miejscu).

Pupa

Łódź – BRUS 05.06.2019


avidal

4 thoughts on “Eridolius rufonotatus

  1. Mam w zbiorach bardzo podobnego gąsienicznika. Krążył po jabłoni licznie okupowanej przez mszyce aż znalazł larwę mszycznika i złożył na niej jajo. Wielkość się zgadza, dwubarwność odwłoka, intensywnie czerwone nogi… Jedynie wierzch ciała jest zdecydowanie czarny… Chyba inny gatunek z rodzaju.

Leave a Reply