Forficulidae – Skorkowate
Głowa czerwono-czarna. Przedplecze czarne z jasnymi krawędziami. Śródplecze prostokątne z żółtymi, rzucającymi się w oczy łezkowatymi palmami w części apikalnej. Odwłok czerwonobrązowy, spłaszczony. Pokrywy krótkie i twarde. Tylne skrzydła błoniaste, trzykrotnie złożone; ich rozwinięcie jest skomplikowane i wymaga użycia cęgów znajdujących się na końcu odwłoka. Cęgi te u samic są przy nasadzie proste, równoległe, lekko wygięte przy końcach, zaś u samców wyraźnie, łukowato wygięte. Samice opiekują się złożonymi jajami i młodymi skorkami.
- Liczebność. Bardzo pospolity; jedyny przedstawiciel rodzaju w Polsce
- Biotop. Wszędzie; chętnie w budynkach mieszkalnych i w piwnicach
- Wymiary. Samica 10-16 mm. Samiec 9.5-15 mm. Cęgi samicy 3.5-5 mm. Szczypce samca 4-9 mm
- Aktywność. Cały rok
- Lokalizacja. Łódzkie, świętokrzyskie, mazowieckie. Występuje w całym kraju
- Pokarm. Wszystkożerny, zjada m.in. żywe i martwe bezkręgowce (w tym padłe skorki), martwa materia organiczna, owoce, części roślin (chętnie płatki kwiatów), produkty spożywcze…
- Podobne. W Polsce występuje jeszcze 5 innych reprezentantów Dermaptera z 5 różnych rodzajów. Wszystkie one są rzadkie, lub bardzo rzadkie. Można je odróżnić na podstawie cech diagnostycznych podanych na górze strony
- Uwagi. Liczba członów czułków zmienia się wraz z rozwojem. U larw 1 stadium czułki są 8-członowe, u wyrośniętych larw 12-członowe, a u imagines 15-członowe
- Uwagi 2. Znanymi parazytoidami gatunku są rączyce Triarthia setipennis i Ocytata pallipes
- Uwagi 3. Autorzy obserwacji – Anna Kowalska Marek W.Kozłowski Włodek Wypych avidal
Drobna uwaga – podane są sprzeczne ze sobą informację co do ilości gatunków w PL między podpunktem „Podobne” tutaj, a opisem rodziny na stronie Forficulidae.
Sprawdzę to i doprecyzuję. Dziekuję
Pozdrawiam
Maks – w opisie rodziny Forficulidae chodzi o gatunki podobne z tej tylko rodziny. Są to: Anechura bipunctata, Apterygidia media, Chelidura apanthopygia ( oraz Chelidurella transsilvanica jako gatunek możliwy do wykazania ).
W opisie skorka na tej stronie mam na myśli cały rząd Dermaptera – stąd liczba 6 ( dochodzi po jednym gatunki z Labiduridae i Labiidae: Labidura riparia i Labia minor.
W takim razie wszystko rozumiem. Zwróciłem akurat na to uwagę, bo próbuję właśnie oznaczyć parę skorków.
Powodzenia.
Zaniepokojony wydziela odrażający zapach
Zastanowię się, jak wpleść w opis tę informację. Dziekuję