Papilionidae – Paziowate
Bez wątpienia najbardziej znany polski motyl, przynajmniej z nazwy. Wielkie skrzydła w kontrastowych żółtoczarnych, lub białoczarnych barwach. Tylne skrzydła zakończone ogonkami. Gąsienica z początku czarna z czerwonymi wypustkami, potem w przeważającej mierze zielona. Podrażniona wysuwa mięsiste pomarańczowe widełki zwane osmeterium. Poczwarka zielona, lub szarobrunatna. Gatunek dwupokoleniowy, w sprzyjających latach pojawia się trzecie. Bardzo dobrze i szybko lata. Najczęściej widywanym stadium jest gąsienica, jak wynika z moich obserwacji. Trudniej zaobserwować imago, a poczwarkę znajduje się sporadycznie.
- Liczebność. Dawniej bardzo pospolity i najczęściej liczny, powodując niekiedy niewielkie straty w uprawach marchwi i kopru. Obecnie wciąż pospolity, jednak najczęściej spotykany pojedynczo i tylko lokalnie liczniejszy (Arek Gawroński)
- Biotop. Łąki, murawy, polany, skraje lasów, nasłonecznione zbocza, przydroża, przytorza, ogrody
- Wymiary. Długość ciała 34-45 mm. Rozpiętość skrzydeł do 88 mm
- Okres lotu. Maj – sierpień. Gąsienice od maja do września
- Lokalizacja. Łódzkie, małopolskie, lubuskie, mazowieckie. Występuje w całym kraju
- Pokarm. Nektar. Imagines nie pobierają wiele pokarmu – spijają rosę i pobierają sole mineralne z ekskrementów. Gąsienice żerują na roślinach z rodziny baldaszkowatych
- Podobne. Iphiclides podalirius ma jaśniejsze skrzydła zakończone dłuższym ogonkiem
- Uwagi. Wśród parazytoidów wymienia się Trogus lapidator i Pimpla rufipes
- Uwagi 2. Autorzy obserwacji – Lucyna Bugiera Paweł Głowacki Adam Kula Ricosz avidal
- P.machaon w bazie BioMap
- P.machaon na Lepiforum
Zobacz gąsienicę na filmie profesora Marka W.Kozłowskiego
Paź królowej obecny w Lodzi w Ogrodach Działkowych przy ul. Paderewskiego – lipiec 2018.
Pazia Królowej po raz pierwszy ujrzałem wczoraj… w lutym 🙂
Kilka gąsienic uratowałem przed kosiarką we wrześniu. Po kilku dniach przeszły w stadium poczwarki. Po pięciu miesiącach wiszenia na kawałku trzciny, na parapecie okna (chłodno) lutowe słońce plus ciepło z kominka zrobiły swoje – po pierwszej poczwarce została pusta wylinka, a Paź Królowej czeka na towarzystwo.
Gratulacje udanej hodowli. Można powiedzieć, że to pierwszy zwiastun nadchodzącego sezonu; cóż z tego że nieco wymuszony. A może sukces zachęci Cię do bliższego poznania entomofauny, kto wie…
Dziś kolejna poczwarki zamieniła się w zwiastun wiosny – jeszcze dwie poczwarki czekają na przemianę. Pierwszy motyl dwa dni awanturował się, że to jeszcze tak zimno… Na karmiłam go i czeka w zacisznym miejscu na ocieplenie.
W poniedziałek ma być bardzo ciepło. Może rozprostuje skrzydła. Ponownie gratuluję i pozdrawiam.