Nemka viduata – Żronka srebrnoczoła

Mutillidae – Żronkowate
Samica bezskrzydła, samiec uskrzydlony. Głowa u obu płci czarna – u samca pokryta długimi, jasnymi włoskami, u samicy krótkimi i przylegającymi; szczególnie liczne ich skupisko znajduje się na szczycie głowy samicy, między oczami. Wierzch tułowia samicy czerwonobrązowy, lub pomarańczowobrązowy; wierzch tułowia samca czarny. Odwłok wrzecionowaty, obficie pokryty jasnymi włoskami – u samicy z szeroką srebrzystą przepaską poprzeczną i owalna plamą ze srebrnych włosków na 2-im tergicie; u samca również występuje srebrzysta przepaska poprzeczna, ale brak owalnej plamy na drugim tergicie, który jest nie czarny, lecz czerwonobrązowy.

N.viduata

Kreta 2018 ♀ Fot. Włodek Wypych

  1. Liczebność. Na południu Europy zwykle pospolita i liczna
  2. Biotop. Ciepłe, chętnie piaszczyste tereny otwarte z gniazdami gatunków żywicielskich oraz kwietne łąki, polany, przydroża, skraje lasów…
  3. Wymiary. Samica 6-15 mm. Samiec 5-19 mm
  4. Aktywność. Kwiecień – październik
  5. Lokalizacja. Kreta. W Polsce nie występuje
  6. Pokarm. Samce żywią się pyłkiem. Nie wiem, jak to jest z samicami – jakoś trudno mi sobie wyobrazić, aby wdrapywały się na kwiaty; ale kto wie. Larwy pasożytują w gniazdach grzebaczy (Larra anathema, rodzaje Gorytes, Bembecinus, Bembix i Stizus) oraz Dasypoda hirtipes (przypuszczalnie także innych obrostek)
  7. Podobne. Liczne inne żronki – mimo to nietrudna do rozpoznania
  8. Uwagi. Autor obserwacji – Włodek Wypych
  9. Więcej o gatunku

avidal

Leave a Reply