Melittidae – Spójnicowate

Silnie owłosione pszczoły o długim ryjku. W skrzydle 2 lub 3 komórki kubitalne. Tylne nogi obficie owłosione, co ułatwia przenoszenie pyłku. Samce często nocują wewnątrz kielichów kwiatowych.

W Polsce znanych jest 11 gatunków z 3 rodzajów.

2 thoughts on “Melittidae – Spójnicowate

  1. Według Fauna Europaea, czyli dużego międzynarodowego przedsięwzięcia faunistyczno-taksonomicznego ukończonego w 2004 roku, rodzaj Dasypoda należy do odrębnej rodziny Dasypodaidae( obrostkowate) ponieważ każda z dotychczasowych podrodzin Melittidae została podniesiona do rangi rodzin w wyniku czego powstały 2 nowe rodziny( Dasypodaidae i Meganomiidae). Rodzaje Melitta i Macropis pozostały w Melittidae. Ponoć nowoczesne molekularne badania tak wykazały. Analogiczna sytuacja nastąpiła w rodzinie żukowatych, które zostały rozbite w pył i powstały takie rodziny jak Cetonidae, Dynastidae, Melolonthidae, Rutelidae, Aphodiidae, itd. Sama rodzina Scarabaeidae została ograniczona do dotychczasowej podrodziny Scarabaeinae. Podział ten jednak nie przyjął się do końca bo nadal powszechniej akceptowany jest wcześniejszy-z 1999 roku, traktujący ww. grupy jako podrodziny, więc żukowate spokojnie mogą pozostać w niezmienionej wersji. Co do Dasypodaidae ciekaw jestem opinii Jacka Wendzonki. Osobiście nie jestem zwolennikiem takiej atomizacji czyli rozdrabniania systematycznego, ale to tylko moje prywatne zdanie bo żaden ze mnie specjalista.

  2. Tak, miałem niejednokrotnie tego typu dylematy. Ostatecznie zdecydowałem przyjąć jedną spójną wykładnię. I tak jak w chrząszczach przyjąłem podział zaprezentowany w ikonografii profesora Borowca ( gdzie rodzina Scarabaeidae nie jest rozbita ), tak w przypadku błonkówek postępuję zgodnie z podziałem systematycznym zawartym w „Blanokridli Ceske republiky”.

Leave a Reply