Noctuidae – Sówkowate

Bardzo zróżnicowane motyle nocne, których jednak znaczna część bywa aktywna także w ciągu dnia. U zdecydowanej większości gatunków tułów silnie zbudowany, a skrzydła przednie o barwie maskującej; znajdują się na nich plamki: okrągła, czopkowata i nerkowata. Czułki na ogół nitkowate, znacznie rzadziej grzebykowate.
W Polsce co najmniej 439 gatunków.

Nazewnictwo polskie za Atlasem motyli Polski, cz. IV. Sówki (J. Nowacki, J. Buszko).

 Abrostola tripartita – Zgrzeblica trojaczka
 Abrostola triplasia – Zgrzeblica trzysterka
Widzew 27.05.2011 Acontia trabealis – Polnica szachowniczka
Struga Dobieszkowska 28.07.2011 Acronicta aceris – Wieczernica klonówka
 Acronicta alni – Wieczernica olszówka
Białystok 08.09.2010 Fot. Almandyn Acronicta auricoma – Wieczernica uszycówka
A.leporina Acronicta leporina – Wieczernica królica
Lublinek 2014 Fot. Jacek Strojny Acronicta psi – Wieczernica strzałówka
Widzew 02.07.2012 Acronicta rumicis – Wieczernica szczawiówka
Białystok 08.2010 Fot. Almandyn Acronicta strigosa – Wieczernica głogówka
 Actinotia polyodon – Cmucha przejrzysta
Agrochola circellaris – Zrzenicówka rudawka
 Agrochola litura – Zrzenicówka przecinkówka
 Agrochola macilenta – Zrzenicówka mniejsza
 Agrotis clavis – Rolnica łubówka
Park Poniatowskiego 29.06.2011 Agrotis exclamationis – Rolnica czopówka
Agrotis ipsilon – Rolnica gwoździówka
Las Łagiewnicki 23.07.2010 Agrotis segetum – Rolnica zbożówka
Allophyes oxyacanthae – Kremata głogówka
 Amphipoea fucosa/lucens – Paciepnica rdzawka/Paciepnica torfowa
 Amphipoea oculea – Paciepnica korzeniówka
Amphipyra berbera – Opłonka berberyjka
 Amphipyra livida – Opłonka czernica
A.pyramidea Amphipyra pyramidea – Opłonka stogowica
 Amphipyra tragopoginis – Opłonka kozibrodówka
 Anaplectoides prasina – Rolnica żółtozielona
 Anarta myrtilli – Okrzętnica wrzosówka
 Anarta trifolii – Okrzętnica chwastówka
Antitype chi – Ochybnica chi
 Apamea anceps – Sówka darniówka
A. crenata Apamea crenata – Sówka oparzałka
Apamea Apamea epomidion – Sówka gajówka
 Apamea lithoxylaea – Sówka drewnica
A.monoglypha Apamea monoglypha – Sówka wróblówka
 Apamea remissa – Sówka łagodna
 Apamea scolopacina – Sówka posłonka
 Apamea sordens – Sówka perzówka
 Apamea sublustris – Sówka nadobna
Asteroscopus sphinx – Kremata lipówka
 Atethmia centrago – Ozimica średnia
Widzew 13.08.2013 Autographa gamma – Błyszczka jarzynówka
A.pulchrina Autographa pulchrina – Błyszczka zdobnica
Kuźnica Błońska 11.06.2010 Axylia putris – Rolnica zbutewka
B.nubeculosa Brachionycha nubeculosa – Kremata brzozówka
Widzew 06.08.2010 Calamia tridens – Paciepnica zielonka
Białystok 2010 Fot. Almandyn Callopistria juventina – Roztropnica młodzianka
Widzew 07.08.2010 Calophasia lunula – Nocena księżycówka
 Caradrina morpheus – Światłówka morfeusz
 Caradrina selini – Światłówka olszewnica
 Ceramica pisi – Pietnówka grochówka
 Cerapteryx graminis – Kośniczka łąkowa
Cerastis leucographa – Rolnica białoplamka
 Cerastis rubricosa – Rolnica łupkówka
 Charanyca ferruginea – Światłówka rdzawica
Łódzki Ogród Botaniczny 12.06.2015 Charanyca trigrammica – Światłówka potrójnica
Widzew 27.08.2010 Colocasia coryli – Połacica leszczynówka
 Conistra rubiginea – Porożnica rudnica
Żakowice 01.04.2011 Conistra rubiginosa – Porożnica zimówka
Conistra vaccini – Porożnica jagodówka
 Cosmia pyralina – Kresówka gruszówka
Park Poniatowskiego 12.05.2011 Cosmia trapezina – Kresówka leszczynówka
Widzew 16.05.2010 Craniophora ligustri – Wieczernica ligustrówka
 Cryphia algae – Porostnica glonówka
Białystok 22.09.2010 Fot. Almandyn Cucullia absinthii – Kapturnica piołunówka
Widzew 11.08.2013 Na wrotyczu Cucullia artemisiae – Kapturnica bylicówka
Białystok 08.2010 Fot. Almandyn Cucullia asteris – Kapturnica nawłociówka
Cucullia chamomillae – Kapturnica rumiankówka
Białystok 14.09.2012 Fot. Almandyn Cucullia fraudatrix – Kapturnica omamica
Lutowiska 15.08.2014 Fot. Grzegorz Gierlasiński Cucullia lactucae – Kapturnica sałatówka
Cucullia lychnitis – Kapturnica firletówka
 Cucullia scrophulariae – Kapturnica trędownikówka
 Cucullia tanaceti – Kapturnica wrotyczówka
 Cucullia umbratica – Kapturnica mleczówka
C.verbasci Cucullia verbasci – Kapturnica dziewannówka
222 Deltote bankiana – Galonówka srebrnica
P.pygarga Deltote pygarga – Galonówka ostrężyca
Widzew 15.06.2015 Deltote uncula – Galonówka haczyca
Młynek 13.08.2014 Diachrysia chrysitis – Błyszczka spiżówka
 Diarsia brunnea – Rolnica brunatna
Jodły Łaskie 07.05.2014 Diloba caerulocephala – Bielmica sinogłówka
Dypterygia scabriuscula – Napleczka szczawica
Egira conspicillaris – Gaszka zorzyca
Elaphria venustula – Pominka powabna
Enargia paleacea – Kresówka żółtawa
Eremobia ochroleuca – Sówka ochroplamka
Ldzań 22.07.2010 Eucarta virgo – Najemka dziewica
Euplexia Euplexia lucipara – Włócznica ogorzałka
 Eupsilia transversa – Zimsterla bukówka
 Globia sparganii – Badylica jeżogłówka
 Gortyna flavago – Paciepnica żółtaczka
 Hada plebeja – Piętnówka brodawnica
 Hadena bicruris/capsincola – Ponocnica/Ponocnica siemienica
 Hadena compta – Ponocnica udatnica
 Hadena perplexa – Ponocnica lepnicówka
H.dysodea Hecatera dysodea – Ponocnica obłazówka
Nowy Józefów 07.08.2011 Heliothis viriplaca – Słonecznica szczeciówka
 Helotropha leucostigma – Paciepnica białoznaczka
Hoplodrina ambigua – Światłówka babczarka
Młynek 22.07.2014 Hoplodrina octogenaria – Światłówka mysiotrzewka
 Hydraecia micacea – Paciepnica ziemniaczana
 Ipimorpha retusa – Kresówka kobielistka
 Ipimorpha subtusa – Kresówka sokorówka
 Lacanobia aliena – Piętnówka samotna
Widzew 19.09.2010 Lacanobia contigua – Piętnówka wielobarwna
 Lacanobia oleracea – Piętnówka brukiewka
 Lacanobia thalassina – Piętnówka pstra
 Lacanobia w-latinum – Piętnówka szaropaska
 Lateroligia ophiogramma – Sówka wężówka
 Lithophane socia – Drewnica wiązówka
Lary 28.07.2010 Lycophotia porphyrea – Rolnica porfirówka
 Macdunnoughia confusa – Błyszczka kroplówka
 Mamestra brassicae – Piętnówka kapustnica
Lublinek 25.09.2012 Melanchra persicariae – Piętnówka rdestówka
 Mesapamea secalis – Sówka żytnica
 Mesoligia furuncula – Sówka dwubarwka
 Minucia lunaris – Płochlica księżycówka
 Mniotype satura – Nocnica ciemnica
Bukowa Góra 28.07.2014 Moma alpium – Pyszałek orion
M.albipuncta Mythimna albipuncta – Mokradlica białokropka
 Mythimna conigera – Mokradlica białoklinka
M ferrago Mythimna ferrago – Mokradlica rdzawka
Park Poniatowskiego 13.09.2014 Mythimna l-album – Mokradlica leica
 Mythimna impura – Mokradlica bezwstydna
Widzew 08.08.2010 Mythimna pallens – Mokradlica blednica
 Mythimna pudorina – Mokradlica wstydniczka
 Mythimna turca – Mokradlica miedzianka
Noctua comes – Rolnica komes
 Noctua fimbriata – Rolnica aksamitka
 Noctua janthe – Rolnica wąskopaska
 Noctua janthina – Rolnica szerokopaska
 Noctua orbona – Rolnica sierotka
Las Łagiewnicki 14.08.2011 Noctua pronuba – Rolnica tasiemka
 Ochropleura plecta – Rolnica boćwinówka
Widzew 08.06.2011 Oligia sp. – Sówki
 Orthosia cruda – Przegibka dębica
Żakowice 01.04.2011 Orthosia gothica – Piętnówka wiciokrzewka
 Orthosia incerta – Przegibka zmiennica
 Orthosia miniosa – Przegibka miniówka
 Orthosia opima – Przegibka okazała
Las wiączyński 18.05.2011 Panemeria tenebrata – Pozłotka pokątnica
P.flammea Panolis flammea – Strzygonia choinówka
 Panthea coenobita – Światowidka samotnica
 Perigrapha munda – Przegibka schludnica
Przedbórz 29.07.2012 Phlogophora meticulosa – Krokiewka lękliwica
 Photedes fluxa – Badylica fluksa
ŁOB 05.08.2010 Plusia festucae – Błyszczka kostrzewica
Park Poniatowskiego 11.07.2011 Polia nebulosa – Piętnówka chmurówka
Pseudostrotia Pseudeustrotia candidula – Pominka jaśnica
Widzew 20.07.2014 Pyrrhia umbra – Słonecznica ceglicówka
Widzew 18.06.2012 Simyra albovenosa – Włócznica białożyłka
S. celsia Staurophora celsia – Paciepnica malachitówka
S.megacephala Subacronicta megacephala – Wieczernica topolówka
 Thalpophila matura – Smętnica mocanka
 Tholera cespitis – Splotka czernica
 Tholera decimalis – Splotka perzanka
 Trachea atriplicis – Agatówka łobodnica
ŁOB 09.07.2011 Tyta luctuosa – Przewieżgnica żałobka
 Xanthia icteritia – Ozimica rdzawka
Xanthia ocellaris – Ozimica oczatka
Młynek 16.09.2012 Xanthia togata – Ozimica ochrówka
X.baja Xestia baja – Rolnica niklica
Xestia Xestia c-nigrum – Rolnica panewka
 Xestia ditrapezium – Rolnica dwutrapezka
 Xestia triangulum – Rolnica trójkątówka
Widzew 24.03.2015 Xestia xanthographa – Rolnica znakówka



STATYSTYKI
Najczęściej oglądane gatunki wg liczby odsłon

Rok 2019
Acronicta aceris – 482
Cucullia verbasci – 220
Cucullia scrophulariae – 190
Rok 2018
Acronicta aceris – 449
Acronicta rumicis – 292
Autographa gamma – 197
Rok 2017
Acronicta aceris – 424
Acronicta rumicis – 287
Autographa gamma – 122
Rok 2016
Acronicta aceris – 473
Acronicta rumicis – 212
Acronicta psi – 184
Autographa gamma – 143
Rok 2015
Acronicta aceris – 245
Acronicta rumicis – 114
Agrotis segetum – 93

Leave a Reply